חומרי מילוי לפנים

עור הפנים מושפע מתהליך ההזדקנות הטבעי, מחשיפה ממושכת לשמש, מאקלים קיצוני, מתזונה לקויה, מעישון ועוד. ככל שמתבגרים יש ירידה בייצור הטבעי של קולגן וחומצה היאלורונית, שני רכיבים המשפיעים על אלסטיות העור, נפח ולחות. כתוצאה מכך מתחילים להופיע קמטי הבעה, קמטוטים וקמטים בעור הפנים, והמראה הצעיר נעלם.

הקדמה כללית על חומרי מילוי לפנים

בסוף שנות ה-90 של המאה העשרים החלו להשתמש בבוטוקס (רעלן מסוג בוטוליניום טוקסין) לצורך העלמת והחלקת קמטי הבעה וקמטים דינמיים בפנים. הבוטוקס אושר לשימוש בטיפולים שונים בתחום הרפואה האסתטית ותוך זמן קצר טיפולי הזרקת הבוטוקס הפכו לטרנד ולטיפול נפוץ בכל העולם לטשטוש קמטי הבעה.
השימוש בחומצה היאלורונית החל בשלב מאוחר יותר. עד שנות האלפיים הפיקו את החומצה ההיאלורונית מכרבולת של תרנגולת, עם זאת הנוכחות של חומר זר בגוף האדם גרמה לא פעם לאלרגיות. לאחר שחוקרים ומדענים פיתחו תהליך להפקת החומצה ההיאלורונית באמצעות תהליך של פרמנטציה בקטריאלית ללא חלבונים ממקור חי, החלו להשתמש בחומצה לצורך פיסול פנים ומילוי קמטים. כיום יש חומרי מילוי שונים ואיכותיים למילוי ולהחלקת הקמטים על בסיס של חומצה היאלורונית, ובאמצעות חומרי המילוי ניתן להעלים קמטים קלים עד עמוקים, לתקן שקעים בפנים, לשפר ולתקן א-סימטריות, להקנות נפח באזורים שונים בפנים ולמלא צלקות אקנה.
חומר מילוי נפוץ נוסף הוא סיליקון, בישראל משתמשים בו באופן נרחב למרות שבארצות הברית השימוש בסיליקון להחלקת קמטים ולמילוי שקעים אינו מותר. את הסיליקון מזריקים בכמות מזערית, בדרך כלל למילוי שפתיים.

השימושים הנפוצים בחומרי מילוי

השימושים הנפוצים ביותר בחומרי מילוי לפנים הם:

מילוי קמטים – הזרקת בוטוקס להעלמת קמטי הבעה בשליש העליון של הפנים, בשני השלישים התחתונים מזריקים בדרך כלל חומצה היאלורונית.
החלקת קמטוטים – טיפולי הזרקה שונים לצורך העלמת והחלקת קמטוטים בפנים.
מילוי שקעים – הזרקת חומרי מילוי לצורך העלמת שקעים ולפיסול הפנים.
מתן נפח – בעזרת חומרי המילוי ניתן להחזיר נפח לאזורים שונים בפנים כמו הלחיים.
מילוי שפתיים – חומרי מילוי כמו סיליקון לצורך עיבוי ומילוי השפתיים ולהחלקת קמטים בשפתיים ובצידי השפתיים.

חומרי מילוי זמניים וקבועים

באופן כללי, רוב חומרי המילוי לפנים נועדו לספק מענה לתקופת זמן מוגבלת וידועה מראש. יש סוגים שונים של חומרי מילוי, למשל חומרי מילוי סינתטיים המבוססים על חומצה היאלורונית זהו חומר טבעי הקיים בגוף האדם לכן הטיפול ידידותי ולרוב אין תופעות לוואי וניתן להזריק את החומר ללא חשש.
ניתן להחליק ולהעלים קמטים גם בעזרת חומר הנקרא רדיאס, החומר מבוסס על הידרוקסיאפטיט (סידן), כמו במח העצם, החומר ידידותי לאדם, אינו גורם לתופעות לוואי ולאלרגיות לכן הוא אינה מהווה סיכון לבריאות המטופל/ת.
חומרי מילוי כמו בוטוקס וחומצה היאלורונית מחזיקים מעמד במשך חצי שנה (בוטוקס) עד כשנה או שנה וחצי. סיליקון לא נספג בגוף והוא אינו נעלם לכן תוצאות הטיפול נשמרות לתקופה ממושכת אך החומר עשוי לפגוע בבריאות המטופל ולגרום לסיבוכים בריאותיים במהלך החיים.

כיצד מבוצע הטיפול בחומרי מילוי?

חומר המילוי מוזרק לאזור המטופל, חודר מתחת לעור ומתמקם באזור המטופל.
החומר ממלא את הקמטים, ממלא נפחים, מרים את העור במקצת ועל ידי כל אלה תורם למראה צעיר, חלק, מתוח ואסוף יותר של עור הפנים.
בחלוף זמן חומר זה נספג ונעלם ואתו הולך גם האפקט של הצערת עור הפנים, אשר חוזר להיות כפי שהיה טרם ההזרקה.

לכמה זמן נשמרות תוצאות טיפול הזרקת חומרי מילוי?

תלוי בסוג החומר. חומרי המילוי המבוססים על חומצה היאלורונית וכן הרדיאס נשמרים מתחת לעור למשך שנה בערך.
בחלוף שנה הם נספגים ואז יש לחזור על הטיפול.
לעומת זאת, סיליקון מחזיק לאורך שנים ארוכות, אך כאמור, למרות זאת, השימוש בו איננו מומלץ.
חשוב לציין כי מטיפול לטיפול, מראה עור הפנים משתפר.
כל הזרקה של חומר מילוי גורמת לגירוי העור שמייצר קולגן, החומר האחראי על המיצוק והאלסטיות של העור.
העלייה ברמות הקולגן תורמת לשיפור מראה העור וטשטוש הקמטים גם בטווח הארוך ולאחר מספר טיפולים, יורד הצורך בהזרקה, בשל שיפור במראה הקמטים שמיטשטשים; או, לכל הפחות, נהנים מתוצאות טובות יותר בהזרקה הבאה.
למעשה, ככל שחוזרים על הזרקה באותו אזור, היעילות של הטיפול משתפרת.

היכן מזריקים חומרי מילוי לפנים?

להזרקת חומרי מילוי מטרות רבות ומגוונות.
חומרים אלה מסייעים לא רק למילוי קמטים, אלא גם למילוי נפחים שאבדו ולהרמה של עור הפנים, עיצוב הפנים ושיפור המראה שלהם.
חומרי המילוי מוזרקים באזור הפה והאף (הצדדים שלהם), הסנטר, קו הלסת ועצמות הלחיים, לשם מטרות שונות.
כך, חומרי המילוי שמוזרקים בצדי הפה ובצדי האף, מיועדים לסייע במילוי קמטים.
חומרי מילוי המוזרקים לסנטר מיועדים למילוי, הדגשה ועיבוי של הסנטר וכן לעיצובו: עיצוב קו סנטר ועיצוב שקע של הסנטר.
חומרי מילוי המוזרקים לעצמות הלחיים מיועדים להדגיש, למלא ולעבות את עצמות הלחיים ובכך מסייעים לעיצוב הפנים ולהרמת עור צנוח.
חומרי מילוי המוזרקים לאזור קו הלסת נועדו להדגיש אותו, כדי ליצור מסגרת לפנים ולטשטש את השמנתן ואת נפילת העור מתחת לקו הלסת, כמו גם את מראה הסנטר הכפול ואזור עור הגרון המקומט והצנוח. חומרי מילוי המוזרקים לשפתיים תורמים לעיצוב, מילוי ומתן נפח לשפתיים.
יש לדעת כי חומרי מילוי אינם מוזרקים רק לפנים, אלא גם לגב כף היד – וכך מסייעים לטשטש ולשפר מראה של כף יד מזדקנת.

תוצאות מרשימות

בעשור האחרון גבר השימוש בחומרי מילוי, ובמקביל החוקרים מבינים טוב יותר את תהליכי ההזדקנות. אם לפני עשרים שנה הרופאים המליצו על טיפולי הזרקה כדי להעלים קמטים בפנים, והמטופלים היו בטוחים שפנים ללא קמטים יבטיחו להם מראה צעיר ומושך, כיום הרופאים המומחים הבינו כי אחד מתהליכי ההזדקנות העיקריים הוא איבוד נפח כתוצאה מהתרוקנות שקיות השומן הנמצאות מתחת לעור הפנים, ועקב אובדן הנפח צורת הפנים משתנה.
לכן, המגמה כיום היא להזריק חומרי מילוי כדי לפסל את הפנים מחדש ולהשיג את המראה הצעיר, הטבעי והאסתטי ביותר.

לסיכום:
הזרקות של בוטוקס וחומרי מילוי הן דרך נהדרת ויעילה במיוחד לשיפור מראה הפנים, לטשטוש קמטים מסוגים שונים, למילוי נפחים ולהשגת מראה צעיר ומושך יותר. להצלחת הטיפול כדאי להתחיל בטיפול ההזרקה בגיל מוקדם, טרם צניחת העור מטה ולפני שהעצם ועור הפנים מתחילים להידלדל ומופיעים קמטים. אם ממתינים יותר מידי זמן יש אפשרות לעבור ניתוח מתיחת פנים.

התקשרו לייעוץ