דיפ פליין פייס ליפט - הרמת פנים וצוואר בשיטה ייחודית

מאת: דוקטור  מנו רובינפור

ככל שהשנים חולפות, נשים וגברים כאחד סובלים ממראה של פנים עייפות ונפולות, וכיום הם פונים לטיפולי ולניתוחי האסתטיקה המציעים להם פתרונות איכותיים ומתקדמים. כדאי לדעת כי תחום ניתוחי הפנים עבר מתיחה של ממש וכיום יש שיטות מתקדמות לניתוח פנים וצוואר, כאשר אחת מהשיטות המתקדמות ביותר, בעשור האחרון, נקראת דיפ ליין פייס ליפט, באנגלית Deep Plane Face Lift.

בניתוח להרמת הפנים והצוואר בשיטת דיפ פליין פייס ליפט מתמקדים במישור העמוק ביותר של העור, ומעבר למתיחת עור הפנים ההליך הכירורגי כולל גם הרמה של שרירי עור הפנים בשכבות העמוקות וכך מגיעים לתוצאה מקסימלית ולמראה טבעי, אופטימלי ומרשים מאוד.
שיטה חדשנית ומתקדמת להרמת פנים וצוואר

בשנות ה-70 של המאה הקודמת החלו רופאים מפריז שבצרפת לפתח טכניקה חדשנית לניתוח מתיחת פנים, הם תיארו שילוב של מתיחת שרירי העור בשכבות העמוקות בנוסף למתיחת עור הפנים, והתוצאות שהם השיגו היו מרשימות והן עוררו עניין רב בעולם הכירורגיה הפלסטית. הטכניקה החדשה עברה שינויים דרסטיים לאורך השנים ובשנת 1990 Sam Hamra היה הראשון לתאר את שיטת הניתוח בטכניקת Deep Plane Face Lift.

ד"ר רובינפור מסביר לנו כי למרות יתרונות השיטה קיימים חילוקי דעות בקרב המנתחים הפלסטיים בעולם, ובמיוחד בקרב המומחים לניתוחי פנים. יש מומחים שטוענים כי זו הטכניקה הטובה והאיכותית ביותר על מנת לקבל תוצאה אופטימלית בניתוחי מתיחת פנים וצוואר, ויש מומחים שחוששים מהשיטה.

לכן, חשוב להבין כי לכל מטופל ומטופלת חייבים להתאים את שיטת הניתוח המתאימה ביותר על סמך פרמטרים כגון: גיל המטופל/ת, נתוני עור הפנים, מצב העור, מצב בריאותי כללי, אורח חיים ועוד. הצלחת הניתוח בשיטה ייחודית זו תלויה בידע ובמקצועיות של המנתח וחייבים להכיר לעומק את האנטומיה של עור הפנים והצוואר.

אגב, חלק מהרופאים הפלסטיים נמנעו מיישום הליכי דיפ פליין פייס ליפט בגלל הידע הנדרש במבנה האנטומי של עור הפנים, אך בשנים האחרונות הטכניקה זוכה לפופולריות גבוהה בגלל הניסיון המצטבר בתחום ניתוחי הפנים, וכיום השיטה המתקדמת זכתה למעמד המגיע לה. ראוי לציין כי למרות התוצאות המרשימות בשיטה זו הטכניקה מיושמת בארץ רק בקרב מנתחים פלסטיים בודדים המתמחים בניתוחי פנים.

מהו דיפ פליין פייס ליפט וכיצד מתבצע הניתוח?

בעולם הפלסטיקה יש מגוון שיטות לניתוח מתיחת פנים וצוואר, כאשר הדרגה הגבוהה ביותר היא השיטה המבוססת על דיפ פליין פייס ליפט. בהליך הניתוחי מבצעים הרמה של עור הפנים במקביל להרמת שרירי עור הפנים. לפני ההליך הכירורגי, ד"ר רובינפור מקפיד על שלבי ההכנה והתכנון המדוקדק לקראת הניתוח, כמובן בהתאם למצב המטופל/ת ותוך תיאום ציפיות.

בשלב הראשון להליך הניתוחי הרופא מפריד את עור הפנים והצוואר, ובשלב השני הוא מבצע הרמה של שרירי עור הפנים בשכבות העור העמוקות ביותר. ההליך הייחודי מאפשר להרים את שרירי עור הפנים והצוואר בדרך היעילה ביותר, ולאחר הרמת השרירים כלפי מעלה, ניתן לקבע את השרירים לעצמות הפנים או לקבע אותם ברקמות העמוקות מאחורי האוזן. תוך כדי הרמת ומתיחת שרירי עור הפנים והצוואר אפשר להפחית את עוצמת המתיחה של העור מעל השריר וכך למעשה מפחיתים את המתח מעור הפנים וניתן להגיע למראה טבעי ומרשים יותר.

ד"ר רובינפור מסביר כי ניתוח בטכניקת Deep Plane Face Lift הוא הליך כירורגי שכיח למדי, זהו ניתוח לא מסובך האורך כשלוש שעות, ומבצעים את הניתוח בהרדמה מלאה.

מה מייחד את טכניקת דיפ פליין פייס ליפט משיטות אחרות להרמת פנים וצוואר?

נכון, לא מדובר בטכניקת ניתוח חדשה, אך בשנים האחרונות הגישה הופכת לפופולרית יותר בקרב המנתחים, בעיקר בגלל היתרונות של הניתוח והתוצאות שניתן להשיג.

היתרונות העיקריים של ניתוח בשיטת דיפ פליין פייס ליפט הינם:

• השיטה מאפשרת מתיחה מקסימלית של שרירי עור הפנים והצוואר, גם בשכבות העור העמוקות ביותר.
• בשיטה זו משיגים את המראה הטבעי ביותר בהשוואה לתוצאות של שיטות אחרות.
• השיטה המתקדמת מאפשרת להגיע לתוצאה אופטימלית ומקסימלית מבחינת המראה של עור צעיר, הדוק ומתוח.
• השיטה מאפשרת לחדד את קו המתאר של הפנים ואת קו הלסת, לכן הניתוח מבטיח שהתוצאות יישמרו לאורך זמן רב.

חשוב לציין כי אחד מהחסרונות העיקריים של השיטה המסורתית לניתוח הרמת פנים כפי שהיה נהוג עד כה הוא שלאורך זמן יש נפילה טבעית של שרירי עור הפנים והצוואר. בשיטה המתקדמת של דיפ פליין פייס ליפט מתגברים על בעיה זו ואורך החיים של שרירי עור הפני והצוואר ארוך יותר בצורה משמעותית מתוצאות השיטה שהייתה נהוגה עד לאחרונה.

בניתוח מתיחת פנים וצוואר בגישה הרגילה שהייתה נהוגה עד לאחרונה, וגם בניתוח בגישה החדשנית יותר, מבצעים מתיחה של שרירי עור הפנים בדרגות שונות. ההבדל המרכזי הוא שבגישה החדשנית במסגרת ניתוח דיפ פליין פייס ליפט מבצעים מתיחה של השרירים בשכבת העור העמוקה לכן ניתן להפחית את מתיחת העור וכך מגיעים לתוצאה טבעית יותר ונמנעים מהמראה הבובתי והמלאכותי שמאפיין את הגישות המסורתיות בניתוחי מתיחת פנים.

הכנה לניתוח

כל מועמד/ת לניתוח Deep Plane Face Lift חייב לעבור מספר בדיקות כלליות במסגרת שלבי ההכנה לניתוח. יש ליידע את הרופא על היסטוריית מחלות וניתוחים, וחל איסור מוחלט על עישון כחודש לפני ההליך הכירורגי, וגם אחרי הניתוח אסור לעשן לפחות חודש אחד.

לקראת הניתוח מומלץ לצבוע את השיער, בהתאם לצורך ולרצון, מאחר שאחרי הניתוח אסור לצבוע את השיער לפחות שלושה שבועות. כמו כן, יש לצום 8-6 שעות לפני יום הניתוח ויש לפעול בהתאם להנחיות הרופא המנתח.

מתי רואים תוצאות סופיות של הניתוח?

את תוצאות הניתוח רואים כבר לאחר כחודש ממועד ההליך הכירורגי.

למי מיועד דיפ פליין פייס ליפט? מי לא יכול לעבור את הניתוח?

הניתוח מיועד לנשים ולגברים בכל גיל. בדרך כלל מבצעים אותו כאשר מבחינים בנפילה דרסטית של עור הפנים והצוואר וברפיון משמעתי של שרירי עור הפנים והצוואר.

הניתוח בגישה זו אינו מתאים לאנשים מעשנים ולמי שמקבל טיפול תרופתי הכולל מדללי דם, כולל אנשים הסובלים מלחץ דם לא מבוקר. כמו כן, מועמדים ומועמדות לניתוח המפתחים ציפיות מוגזמות לא יתקבלו לניתוח זה.

כמה זמן תוצאות הניתוח מחזיקות מעמד?

תוצאות הניתוח בשיטה זו נשמרות כ-10 שנים בממוצע. התוצאות טבעיות ומרשימות כל עוד עוברים את הניתוח אצל רופא פלסטי מומחה בניתוחי פנים.

כיצד ניתן לשמר את תוצאות הניתוח?

לאורך השנים חלים שינויים בגוף כמו אובדן נפח וחוסר בקולגן, הן כתוצאה מתהליכים טבעיים המתרחשים בעקבות הזדקנות עור הפנים והן כתוצאה מתנודות במשקל ובגלל אורח החיים. לכן, כדי לשמר את תוצאות הניתוח למשך זמן ממושך יותר ניתן לשלב טיפול כמו הזרקת סקולפטרה, זהו טיפול חדשני ואיכותי התופס תאוצה בשנים האחרונות מאחר שהוא מאפשר להשיב נפח ולשחזר קולגן בשכבות התת עוריות.

את הזרקת הסקולפטרה כדאי להתחיל כשנתיים עד שלוש שנים מיום הניתוח, ומומלץ להקפיד על שגרת הזרקות כדי להשיב נפח לעור הפנים.

סיבוכים אפשריים

בכל ניתוח ישנם סיבוכים אפשריים, וגם בשיטה זו ייתכנו סיבוכים בדרגות שונות, כגון:
• דימום תת עורי (נדיר).
• פגיעה זמנית בעצב וחוסר תחושה בקדמת האוזן.
• פגיעה בעצב התנועתי (נדיר).
• שטפי דם החולפים מעצמם תוך שבועיים.

מתי ניתן לחפוף שיער?

במרפאה של ד"ר רובינפור חופפים את שיער המטופלת בבוקר שלאחר יום הניתוח וטרם השחרור הביתה.

החלמה והתאוששות לאחר הניתוח

ההחלמה מהניתוח אורכת כשבועיים עד שלושה שבועות. אפשר לחפוף את השיער יום למחרת הניתוח, עדיף במרפאה לפני השחרור הביתה. יש להימנע בתקופת ההחלמה מפעילות פיזית וגופנית מאומצת, להימנע מחשיפה לשמש במשך כ-3 שבועות ואין לעשן לפחות חודש מיום הניתוח. בנוסף, חשוב למרוח קרם הגנה על עור הפנים לפני כל יציאה מהבית.

שאלות ותשובות בנושא דיפ פליין פייס ליפט

טכניקת ניתוח וותיקה יחסית, אך בשנים האחרונות הגישה הופכת לפופולרית יותר בקרב המנתחים, בעיקר בגלל היתרונות של הניתוח והתוצאות שניתן להשיג.

תוצאות הניתוח בשיטה זו נשמרות כ-10 שנים בממוצע. התוצאות טבעיות ומרשימות כל עוד עוברים את הניתוח אצל רופא פלסטי מומחה בניתוחי פנים.

המאמר נכתב על ידי

ד"ר רובינפור הינו מומחה לכירורגיה פלסטית ולרפואה אסתטית, מהמובילים בישראל.
רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.
מנהל מרפאה לרפואה אסתטית ברמת החייל, בה הוא מציע את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האסתטיקה.
ד"ר רובינפור, ביצע ממרום 30 שנות ניסיון ככירורג פלסטי, את כל מגוון הניתוחים הפלסטיים האפשריים הדורשים ניסיון כירורגי רב, במהלכן פיתח טכניקות עבודה ייחודיות שהפכו מודל לחיקוי.
ד"ר רובינפור מקפיד להשתתף בכנסים והשתלמויות מקצועיים בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית במרכזים מובילים בארץ ובעולם והוא מעודכן בכל הגישות הניתוחיות והטיפולים האסתטיים. ד"ר רובינפור ביצע עד היום בהצלחה אלפי ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה, הידע והניסיון הרב שצבר הובילו אותו לפתח טכניקות טיפול חדשניות ומתקדמות שהפכו מודל לחיקוי לרופאים אחרים, במרפאתו הוא מתמחה בין היתר בהזרקת בוטוקס וחומרי מילוי אחרים ובניתוחי מתיחת צוואר וניתוחי פנים.

התקשרו לייעוץ