הרמת גבות

ד"ר מנו רובינפור

העיניים שלנו משפיעות על המראה החיצוני ועל הרושם הראשוני שאנחנו יוצרים, והגבות מהוות חלק מרכזי במראה העיניים. מראה הגבות הפך לתחום פופולרי מאוד בעולם טיפולי הקוסמטיקה ויש נשים המתמחות בעיצוב גבות. מאחר שמראה הגבות משתנה במהלך השנים בעקבות תהליך הזדקנות רקמות העור שמסביב לעיניים ולגבות, נשים וגברים סובלים מתופעת צניחת הגבות הגורמת להם למראה עייף, מבוגר ועצוב. 

בגלל צניחת הגבות מטה בעקבות תהליך ההזדקנות הטבעי, נוצר מראה מבוגר ועייף, ובנוסף הגבות הצונחות מטה גורמות לכובד על העיניים ומתקבל מראה של עיניים סגורות. כלומר, התופעה משפיעה הן על המראה האסתטי הכללי והן על קשיי ראייה עקב צמצום מפתח העין. הרפואה הפלסטית מציעה פתרון יעיל ואיכותי לתופעה זו, וכיום ניתן לעבור ניתוח הרמת גבות, בדרך כלל בשילוב של ניתוח הרמת עפעפיים, וניתן לשלב את ההליך הכירורגי גם במסגרת מתיחת פנים.

 

מהן הבעיות שטיפול הרמת גבות פותר?

ד"ר רובינפור מתאים את סוג הטיפול להרמת הגבות לפי הפרמטרים הבאים:

• המרחק בין הגבה לקו המצח.

• המרחק בין הגבה לאישון.

• המרחק בין הגבה לזווית האוזן.

חשוב לזכור כי אצל רוב האנשים הגבות אינן סימטריות, כמו מרבית האיברים הזוגיים האחרים בגוף האדם. 

ראוי לציין כי מטרת הטיפול להרמת הגבות היא לפתור את הבעיות הבאות:

• צניחת הגבות מטה.

• להקנות מראה צעיר ורענן.

• לטפל בדלדול רקמות העור סביב הגבות.

• לתקן את המרחק בין הגבות לאישון, לקו המצח ולזווית האוזן.

• לטפל בקשיי ראייה ובתחושת העייפות שנוצרו עקב צניחת הגבות.

המראה האסתטי האידיאלי לנשים מאופיין בגבה זוויתית, כאשר החלק הצידי שקרוב לגבות גבוה יותר מהחלק המרכזי הקרוב לאף. המראה האידיאלי של הגבות אצל גברים הוא להשיג את קו הגבה היושב בצורה ישרה ולא זוויתית.

 

שיטות הטיפול להרמת גבות במרפאה של ד"ר רובינפור

ד"ר רובינפור מציע שלוש שיטות טיפול שונות על מנת להרים את הגבות לגובה הנכון והאידיאלי ביותר עבור המטופל או המטופלת, תוך תיקון הסימטריה בגבות. שיטות הטיפול המומלצות הן:

הרמת גבות באמצעות הזרקת בוטוקס

הטיפול הנפוץ והמהיר ביותר להרמת גבות מבוסס על הזרקת בוטוקס, זהו טיפול לא כירורגי שאינו כרוך בניתוח ובצלקות. כדי להרים ולתקן את גובה הגבה ועל מנת לתקן א-סימטריה בגבות, ניתן להזריק בוטוקס באופן נקודתי באזור המצח והגבות. 

הטיפול בבוטוקס דורש מיומנות גבוהה של הרופא, לכן חשוב לעבור את הטיפול רק אצל רופא מומחה לטיפולי אסתטיקה באזור הפנים. כאשר מומחה מבצע את הזרקת הבוטוקס כדי להרים את הגבות בפני המטופל/ת, ניתן להשיג את התוצאה האופטימלית והמרשימה ביותר, מאחר שיש לאזן בין השרירים כדי ליצור את המראה האסתטי וליהנות מגבות סימטריות.

כדאי לדעת כי הטיפול בבוטוקס נעשה בקליניקה הפרטית, זהו טיפול מהיר ופשוט ללא צורך בהרדמה. הטיפול מתאים לנשים ולגברים כאחד, הוא אינו כרוך בכאבים ולעיתים סובלים מתופעות לוואי קלות החולפות מעצמן תוך מספר ימים, ואפשר לחזור לשגרה מלאה לאחר הטיפול, אך חשוב להימנע מפעילות פיזית מאומצת למשך יומיים. אפשר לחזור על טיפול הרמת הגבות בבוטוקס כל שישה חודשים. 

תופעות לוואי אפשריות: במקרים נדירים, בעקבות מבנה אנטומי ייחודי, הזרקת הבוטוקס עשויה לגרום לנפילת הגבות או למראה של גבות גבוהות יתר על המידה (מראה מפיסטו), לכן חשוב לעבור את הטיפול רק אצל רופא פלסטי מומחה ובעל ידע וניסיון באנטומיה של הפנים. 

 

הרמת גבות באמצעות חוטים

ההליך להרמת גבות באמצעות חוטי נחשב לנפוץ יחסית, בטיפול זה מחדירים חוטים מיוחדים מסוג APTOS עם קרסים ייעודיים. המומחה מחדיר את החוטים אל תוך הרקמה התת עורית, באמצעות מחט דקיקה וללא השארת סימון או גרימת צלקת הנראית לעין. הקרסים המחוברים לקצה החוטים מושכים את רקמת העור כלפי מעלה, כאשר המשיכה מתבצעת מקו הגבה העליונה לכיוון הרקה, בחלק החיצוני של הגבה.

הרמת גבות בחוטים יוצרת מראה של גבה המורמת לכיוון החיצוני וניתן להשיג מראה של גבות זוויתיות ומעוצבות, בסימטריה מושלמת (המראה מכונה FOX EYES).  

הטיפול הנקודתי נחשב לפשוט יחסית, מבצעים אותו בקליניקה הפרטית תחת הרדמה מקומית בלבד, והוא אורך כ-20 דקות בלבד. המטופלים יכולים לחזור לשגרה מלאה ביום למחרת הטיפול. ד"ר רובינפור מסביר כי החוטים בהם משתמשים מיועדים לטיפול זה, הם בטיחותיים ואינם גורמים לתופעות לוואי, והחוטים נספגים בעור לאחר כשנה, ואין חשש לחזור על הטיפול לאחר 12-9 חודשים.

הטיפול בחוטים מתאים לנשים ולגברים, בכל גיל, הסובלים ממראה עייף ומבוגר כתוצאה מנפילת וצניחת הגבות מטה. החיסרון העיקרי של טיפול זה הוא שלא ניתן לחזות את התוצאה לאורך זמן והמראה עשוי להשתנות בהתאם לסוג רקמות עור הפנים, אלסטיות העור, גיל המטופל/ת וחוזק וגמישות שרירי המצח.

תופעות לוואי אפשריות: לעיתים סובלים מתופעות לווי כמו א-סימטריה במראה הגבות, אך ניתן לתקן באמצעות הזרקת בוטוקס.

 

ניתוח הרמת גבות

ניתוח הרמת גבות דורש מיומנות ברמה הגבוהה ביותר על מנת להשיג תוצאות אסתטיות מרשימות, לכן אין להקל ראש בבחירת המנתח הפלסטי. חשוב לזכור כי מדובר בהליך כירורגי לכל דבר, לכן בחירת מומחה מפחיתה משמעותית את הסיכון לסיבוכים.

הכנות לניתוח הרמת גבות: לפני ההליך הכירורגי חייבים לעבור סדרת בדיקות מקדימות כמו בדיקת דם, תפקודי קרישה ועוד. כמו כן, חייבים להפסיק לעשן באופן מוחלט לפחות חודש לפני הניתוח, ואם נוטלים תרופות יש לפנות ייעוץ עם ד"ר רובינפור. ערב לפני הניתוח מומלץ לחפוף שיער היטב וחייבים לצום 8 שעות לפני ההליך הכירורגי. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית.

הליך הניתוח: ד"ר רובינפור מסביר כי ניתן לעבור את הניתוח להרמת הגבות כהליך כירורגי בפני עצמו, אך במקרים רבים משלבים אותו עם ניתוח להרמת עפעפיים עליונים או במסגרת ההליך למתיחת פנים. ההכנות לניתוח חשובות מאוד כדי להגיע לתוצאות המיוחלות ויש להתייחס לפרמטרים מרכזיים המשפיעים על המראה הסופי, ובהם גובה הגבות ומרחק הגבה לקו השיער.

כדי להשיג תוצאות אסתטיות מרשימות יש חשיבות קריטית למיקום הגבה בזמן הניתוח, ולא מעט מטופלים ומטופלות מגיעים לקליניקה של ד"ר רובינפור לאחר שהם עברו ניתוח עפעפיים עליונים ללא תיקון מיקום הגבה ביחס לעפעף העליון, ובמרפאה מבצעים ניתוח מתקן.

ישנן מספר שיטות לניתוח הרמת גבות:

ניתוח קלאסי – ההליך הקלאסי להרמת גבות מבוסס על חתך באזור הרקה, בקו השיער או בתוך השיער. זהו הליך כירורגי פשוט עם צלקת מוסתרת היטב בקו השיער. ההחלמה מהירה ופשוטה, ללא תופעות לוואי, וניתן לחזור לשגרה באופן מיידי. התוצאה הסופית תלויה באיכות ובסוג רקמת העור. ראוי לציין כי מדובר בניתוח לכל דבר, לכן לעיתים סובלים מנפיחות קלה באזור, כאבים קלים ובצקת סביב העיניים.

שיטת ניתוח חדישה יותר – בשיטה החדשנית יותר לניתוח הרמת גבות מבצעים חתך בקו העליון של הגבה, מוצאים עודף של רקמות עור מהחלק העליון של הגבה ומרימים אותה כלפי מעלה. הניתוח מתאים לנשים ולגברים עם קו מצח גבוה במיוחד. בניתוח זה ניתן להגיע לתוצאה מדויקת ולתקן א-סימטריה בגבות. החיסרון של שיטה זו הוא צלקת בקו השיער, אך ניתן להסתיר אותה באמצעות שיער הגבה.

הרמת מצח – הניתוח להרמת המצח מותח את העור לכיוון קו השיער וכך משיגים גם העלמה של קמטים רוחביים באזור המצח. החיסרון בשיטה זו הוא הצלקת הבולטת יחסית שנמתחת לאורך קו השיער.

הרמת גבות אנדוסקופית – השיטה האנדוסקופית נחשבת לפחות פופולרית בישראל, בשיטה זו מחדירים סיב אופטי עם מצלמה בראשו, זהו ניתוח יחסית מורכב וממושך והיתרון המרכזי הוא צלקת מינימלית.

 

החלמה מניתוח הרמת גבות

תקופת ההחלמה תלויה בסוג הטיפול והיקפו. בנוסף לזאת תקופת ההחלמה תלויה בסוג רקמות העור, ברגישות העור ובגיל המטופל/ת.

סיבוכים אפשריים

דימום קל באזור המנותח, זיהום (נדיר מאוד), א-סימטריה (אפשר לבצע ניתוח מתקן), תחושה זמנית של פגיעה עצבית, קרחות בקו התפרים (נדיר). בהתאם לשיטת הטיפול תישאר צלקת באזור החתך, ניתן להסתיר אותה על ידי קו השיער ועם הזמן המראה שלה הופך למטושטש.

שאלות ותשובות בנושא הרמת גבות

ד"ר רובינפור מתאים את שיטת הטיפול או הניתוח לאחר פגישת ייעוץ והכנה לקראת הניתוח. השיטה נבחרת לאחר בדיקת נתוני המטופל/ת, תיאום ציפיות, גיל, סוג העור ועוד. אין גישה אחת המתאימה לכולם, לכן חשוב לבחור מנתח פלסטי מומחה.

התוצאה לאחר הניתוח תלויה בסוג ואיכות רקמות העור, איכות וחוזק השריר. חשוב לציין כי גם לאחר הניתוח יש תהליך טבעי של צניחת העור באזור המצח, ורמת צניחת העור משתנה לאדם לאדם בהתאם לנתונים האישיים.

ד"ר רובינפור הינו מומחה לכירורגיה פלסטית ולרפואה אסתטית, מהמובילים בישראל.
רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.

מנהל מרפאה לרפואה אסתטית ברמת החייל, בה הוא מציע את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האסתטיקה.

ד"ר רובינפור, ביצע ממרום 30 שנות ניסיון ככירורג פלסטי, את כל מגוון הניתוחים הפלסטיים האפשריים הדורשים ניסיון כירורגי רב, במהלכן פיתח טכניקות עבודה ייחודיות שהפכו מודל לחיקוי.

ד"ר רובינפור מקפיד להשתתף בכנסים והשתלמויות מקצועיים בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית במרכזים מובילים בארץ ובעולם והוא מעודכן בכל הגישות הניתוחיות והטיפולים האסתטיים. ד"ר רובינפור ביצע עד היום בהצלחה אלפי ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה, הידע והניסיון הרב שצבר הובילו אותו לפתח טכניקות טיפול חדשניות ומתקדמות.

טיפולי הזרקות של חומרי מילוי להצערת עור הפנים, בשימוש החומרים המתקדמים והבטוחים ביותר, מתבצעים במרפאה של ד"ר רובינפור ברחוב הברזל ברמת החייל.

התקשרו לייעוץ