ניתוח עפעפיים

ד"ר מנו רובינפור

צניחת עפעפיים היא אחת התופעות השכיחות ביותר ואחד הסממנים הבולטים להזדקנות. לעיתים, עודפי העור בעפעפיים מופיעים בגיל צעיר יותר כחלק מתופעות הקשורות לגנטיקה.
העיניים מהוות חלק מרכזי וחשוב במראה הפנים ולמעשה בכל מפגש אנושי, מראה העיניים משדר מגוון הבעות דוגמת שמחה, עצב או הפתעה. במקרים של שקיות שומן בולטות בעפעפיים התחתונים, נוצרת הבעת עייפות או חוסר שינה.

ניתוח עפעפיים עליונים תמונות לפני ואחרי

ניתוח עפעפיים לפני ואחרי

 

ניתוח עפעפיים עליונים

עודפי העור בעפעפיים העליונים צונחים מעל הריסים וגורמים לעיניים להראות קטנות יותר. לרוב התופעה מלווה בהרגשת כובד על העין, חסימת שדה הראיה או חוסר יכולת להתאפר.
ד״ר רובינפור מדגיש כי רוב המקרים של צניחת העפעפיים מלווים בצניחת גבות. לא ניתן לתקן את בעיית העפעפיים ללא התייחסות למיקום הגבות. מנתח בעל ניסיון מבחין מיד בצורך של שילוב ניתוח הרמת העפעפיים עם ניתוח הרמת גבות.
בדרך כלל, בניתוח הרמת העפעפיים העליונים, מסירים את עודפי העור ואת השומן הפנימי הבולט. במקרים של עיניים שקועות, יש צורך בהשתלת שומן בזמן הניתוח על פי שיקול דעת הרופא המנתח.
להליך הרמת הגבות, קיימות גישות שונות ויש צורך להתאים את הניתוח לכל מטופל/ת. כאן יש לציין, שהרמת גבות אצל גברים שונה מבחינת טכנית ומיקום הגבות שונה מזה של נשים.

צניחת גבות

לדברי ד״ר רובינפור, התוצאה של ניתוח עפעפיים תלויה במידה רבה, במיקום הגבות. כך שבמטופלי\ות עם גבות נמוכות, יש צורך בשילוב הניתוח עם ניתוח הרמת גבות על מנת להגיע לתוצאה אסתטית מקסימלית.
ניתוח הרמת הגבות, מתבצע בזמן ניתוח העפעפיים ע"י חתך בקו השיער באיזור הרכה או ע"י הסרה ישירה של העור על גבול החיצוני עליון של הגבה. ד״ר רובינפור משלב את ניתוח הרמת הגבה בכמעט 70% מניתוחי העפעפיים.

ניתוח עפעפיים תחתונים

בעפעפיים תחתונים, בדרך כלל ישנה בליטה של שקיות שומן המעניקות מראה עייף ונפוח. לרוב מייחסים את שקיות השומן האלה לחוסר שינה או לעודף מלח. למעשה שקיות שומן אלה דומות לבקע שיוצא מהשכבות העמוקות של העיניים בעקבות חולשה של הקיר הקדמי של העיניים. במקרים מסויימים, קיים ריפיון עור ושריר בדרגות שונות בעפעפיים התחתונים שעלולים לגרום ליובש. נושא זה מחייב התייחסות מרבית לפני ניתוח. קיימות דרכים שונות לתיקון ריפיון העפעפיים התחתונים על פי שיקול דעתו של ד״ר רובינפור.
במטופלים צעירים יותר ניתן להוציא את שקיות השומן ללא חתך חיצוני. שיטה זו, מתאימה למקרים של עודפי שומן ללא עודפי העור (TRANCONJUNCTIVAL).

מניעת הכאבים

ד"ר רובינפור, משתמש בשיטת הזרקה Tumescent, לפני הניתוח למניעת פגיעה עצבית בזמן הניתוח ולהורדת רמת הכאב לאחר הניתוח כך שאין כאבים משמעותיים לאחר ניתוח הפנים.

במהלך פגישת ייעוץ ניתן הסבר מפורט על הליכי הניתוח, הכנה והפניה לביצוע לבדיקות הדרושות.יש צורך במקרים של בעיות בריאותיות משמעותיות, יש צורך לפגישה מקדימה עם הרופא\ה המרדים\ה. במקרים של נזקי שמש משמעותיים , דר רובינפור ממליץ על טיפול קוסמטי טרום ניתוחי למשך 3 שבועות על מנת לשפר את איכות העור.
הנושא החשוב ביותר בהכנה לניתוח הינו הפסקת עישון כשלושה עד ארבע שבועות שבועות לפני וחודש לאחר הניתוח. בנוסף יש צורך בהפסקת מדללי דם מכל סוג באישור הרופא המטפל.

תהליך הניתוח להרמת עפעפיים

ד״ר רובינפור מבצע את הניתוח בהרדמה מקומית עם טשטוש קל או בהרדמה כללית על פי דרישת המנותח/ת .

לפני הניתוח, המנתח משרטט את קווי הניתוח וכמויות העור העודף. בעפעף העליון החתך ממוקם בקפל נסתר מעל קו הריסים בצורה שכאשר העין פתוחה, הצלקת אינה נראית לעין. לאחר הסרת עודפי העור בעפעף העליון והוצאת השומן הפנימי, הסגירה מתבצעת ע״י תפירה תת עורית, כך שברוב המקרים, לא ניתן להבחין בצלקת לאחר תקופה של שישה עד שמונה שבועות.

בעפעף התחתון הצלקת ממוקמת כ 2-3 מ״מ מתחת לקו הריסים. לאחר הפרדת העור, מסירים את השומן העודף ועודפי העור. התפירה נעשית ממש על קו הריסים ולרוב נעלמת לאחר כחודש. בשנים האחרונות, המגמה המקובלת בניתוחי עפעפיים תחתונים, היא שמירה חלקית של השומן ומיקומו מחדש בשקעים העמוקים מתחת לעיניים. 

ד״ר רובינפור מדגיש שבחלק מהמטופלים/ת, יש צורך בחיזוק המבנה של העפעפיים התחתונים ע"י הרמת השריר או חיזוק הרצועות המחזיקות את העפעפיים (Canthopexy). פעולה זו דורשת מיומנות וניסיון על מנת למנוע סיבוכים או יובש בעיניים.

תהליך ההחלמה וחזרה לשגרה

מיד לאחר הניתוח יש צורך בהנחת קומפרסים קרים על איזור העיניים. התהליך אינו מלווה בכאבים משמעותיים ולכן אין צורך במשככי כאבים או באנטיביוטיקה.
הטיפול המומלץ הינו טיפות עיניים למשך שבועיים. 

הוצאת התפרים מתבצעת כחמישה ימים לאחר הניתוח. על מנת למנוע כאב או אי נוחות בזמן הוצאת התפרים, מאלחשים את האיזור ע״י משחת הרדמה. 

תהליך ההחלמה נמשך כחמישה עד שבוע ימים וניתן לחזור לשגרה לאחר חמישה ימים.
אין מניעה מקריאה או צפייה בטלוויזיה לאחר הניתוח.
בכדי להגיע לתוצאות אסתטיות מרביות יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש 2-3 שבועות לאחר הניתוח ומומלץ להשתמש במקדם הגנה.

יום לאחר הניתוח ניתן להתקלח ללא הגבלה. כשבוע לאחר הניתוח ניתן להתאפר.

תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים

בפגישת הייעוץ הראשונית, יש ליידע את ד״ר רובינפור, על בעיות רפואיות כגון: יתר לחץ דם, בעיות בבלוטת התריס, סוכרת ,יובש בעיניים והרגלי עישון. בנוסף יש לידע על תרופות קבועות (בייחוד מדללי דם).
תופעות הלוואי האופייניות לאחר הניתוח מתבטאות בבצקות סביב העיניים, טשטוש ראייה זמני, שטפי דם ויובש בעיניים. על מנת למזער את הבצקות ושטפי הדם, ד״ר רובינפור ממליץ על נטילת כדורי ארניקה Arnica שמפחיתה את הנפיחות.
במקרים נדירים, קיים קושי בסגירת העין עד הוצאת התפרים.
צלקות לרוב משתפרות ונעלמות לאחר שישה שבועות אך ישנם מקרים בהם הצלקות נראות לעין לתקופה ממושכת ואף לצמיתות.

שילוב ניתוח עפעפיים עם ניתוחים אחרים

במקרים מסויימים ניתן ואף מומלץ לשלב את ניתוח עפעפיים התחתונות עם ניתוח הרמת פנים. היתרון בשילוב זה, הוא שניתוח הרמת פנים מחזק את רקמות העפעף התחתון ומונע יובש בעיניים.

שאלות ותשובות בנושא ניתוח עפעפיים

הפיגמנטציה בעפעפיים התחתונות לרוב היא תופעה גנטית או הורמונאלית. ניתן לראות שיפור בבעיה לאחר ניתוח עפעפיים. אך יש לציין שהשיפור הנראה לעין, נובע משינוי מיקום השומן ומשחקי אור וצל ולא משינוי בכמות הפיגמנטים.

קמטים בעפעפיים התחתונים הם אינם אינדיקציה לניתוח. ישנן דרכים שונות ופשוטות יותר לטיפול בבעיה זו.

בהחלט ניתן ליהנות מקריאה, עבודה במחשב או צפייה בטלוויזיה לאחר ניתוח הרמת עפעפיים.

ניתוח העפעפיים לא מנטרל את שרירי המימיקה ובהחלט מומלץ להמשיך בטיפול בבוטוקס.

מיד לאחר הוצאת התפרים, ביום החמישי עד השביעי לאחר הניתוח, ניתן לטוס.

כיום, ניתן להזריק שומן על מנת למלא את הנפח החסר במהלך הניתוח.

במידה והסוכרת מאוזנת ומטופלת, אין שום מניעה מלעבור את הניתוח. אך יש לזכור, שתהליך הריפוי עלול להיות ארוך מהממוצע. יש לציין, שחשוב ליידע את הרופא בפגישת הייעוץ.

בשנתיים האחרונות, נכנסו לשוק טכנולוגיות שניסו להתמודד עם בעיית עודפי העור. אך במציאות, טכנולוגיות אלו גרמו לסיבוכים משמעותיים ומיותרים הכוללים: כוויות, פיגמנצטיה קשה ודפורמציה במבנה העין.

עודפיי עור בעפעפיים העליונים, כמעט ולא חוזרים לאורך השנים. אך, הגבות צונחות לאחר פרק זמן יחסית קצר ולעיתים, יש צורך בניתוח הרמת גבות בלבד.

אין גיל מומלץ לביצוע ניתוח זה. אינדיקציה לניתוח עפעפיים, הוא צניחת עפעפיים ועודף עור. כל מקרה ייבדק לגופו בזמן ייעוץ עם ד״ר רובינפור. .

ד"ר רובינפור הינו מומחה לכירורגיה פלסטית ולרפואה אסתטית, מהמובילים בישראל.
רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.

מנהל מרפאה לרפואה אסתטית ברמת החייל, בה הוא מציע את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האסתטיקה.

ד"ר רובינפור, ביצע ממרום 30 שנות ניסיון ככירורג פלסטי, את כל מגוון הניתוחים הפלסטיים האפשריים הדורשים ניסיון כירורגי רב, במהלכן פיתח טכניקות עבודה ייחודיות שהפכו מודל לחיקוי.

ד"ר רובינפור מקפיד להשתתף בכנסים והשתלמויות מקצועיים בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית במרכזים מובילים בארץ ובעולם והוא מעודכן בכל הגישות הניתוחיות והטיפולים האסתטיים. ד"ר רובינפור ביצע עד היום בהצלחה אלפי ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה, הידע והניסיון הרב שצבר הובילו אותו לפתח טכניקות טיפול חדשניות ומתקדמות.

טיפולי הזרקות של חומרי מילוי להצערת עור הפנים, בשימוש החומרים המתקדמים והבטוחים ביותר, מתבצעים במרפאה של ד"ר רובינפור ברחוב הברזל ברמת החייל.

התקשרו לייעוץ