הקטנת חזה

מאת: דוקטור מנו רובינפור

ניתוח הקטנת חזה נחשב לאחד הניתוחים הפופולריים בקרב נשים בכל הגילים, מטרת ההליך הכירורגי היא נועד לסייע לנשים הסובלות מחזה גדול, כבד ונפול, ולמנוע כאבים והפרעות בעת פעילות גופנית ולמניעת הפרעה מבחינת חברתית ואסתטית.
למרות שחזה נחשב לסמל לפוריות ולנשיות, החזה הגדול והכבד מקשה מאוד על חיי היומיום והוא עלול לגרום לבעיות רפואיות כמו כאבי גב וצוואר, יציבה לקויה, פריחה באזור הכפל התחתון של השד, קושי בפעילות ספורטיבית ועוד. החזה הגדול נובע מגנטיקה, כתוצאה משינויים הורמונליים או עקב שינויים במשקל הגוף לאורך השנים.

מתי מומלץ לעשות ניתוח הקטנת חזה?

שדיים גדולים אינם מהווים רק בעיה אסתטית, הם פוגעים לפעמיים באיכות החיים. חזה גדול משמעותו עומס רב המופעל על עמוד השדרה ובאזור השכמות, לכן נשים עם חזה גדול וכבד סובלות מכאבי גב, כתפיים וצוואר כרוניים, מבעיות יציבה, מפריחה מתמדת והן נמנעות מפעילות פיזית וספורטיבית ועלולות לסגול מקשיים חברתיים.
כמו כן, חזה גדול גורם להזעת יתר וכתוצאה בקפל תת שדי ומביא להתפתחות של דלקת פטרייתית, גירוד וחוסר נוחות. חזה גדול משפיע על הביטחון העצמי בייחוד בגיל ההתבגרות, ונשים מדווחות שהוא משפיע על סגנון הלבוש, פעילויות חברתיות וספורטיביות, ויחסים אינטימיים. לא מעט נשים עם חזה גדול מתקשות למצוא הלבשה תחתונה ועליונה, ובגלל המשק הרב של השדיים הגדולים הן סובלות גם מסימני רצועת החזיות היוצרים חריצים עמוקים בכתפיים.
חזה גדול באופן טבעי מלווה בעטרה רחבה ובולטת. כמו כן, נשים בעלות חזה גדול סובלות מנפילת שד כבר בגילים צעירים. חשוב לציין שדיאטה ופעילות ספורטיבית, אמנם מפחיתה את גודל השד, אבל לא פותרת את תופעת צניחת השד, אלא אף מחמירה את המצב. לכן במקרים אלו אין מנוס והפתרון האופטימלי ביותר הוא ניתוח הקטנת חזה.

הקטנת חזה על ידי ד"ר רובינפור

ד"ר רובינפור משלב מספר פעולות במהלך הניתוח על מנת להגיע לתוצאה המקסימלית והאיכותית ביותר. במהלך הניתוח מצמצמים את רקמת השד, מבצעים הרמת חזה ומעצבים מחדש את עטרת השד, ומעבר לשיפור באיכות החיים, המטופלת זוכה בחזה יפה, סימטרי ומעוצב.
במחקר של שביעות רצון מניתוחים אסתטיים, זכה ניתוח הקטנת חזה במקום הראשון, בגלל שהוא משפיע לטובה על הביטחון העצמי, משפר את איכות החיים, מקל על פעולות יומיומיות, וכמובן הוא מסייע לנשים בחיי הזוגיות והחברה ועל אופן לבושן.

שיטות הניתוח של ד"ר רובינפור

טכניקת ניתוחי הקטנת חזה, השתנתה והשתפרה משמעותית בשנים האחרונות, הטכניקות העכשוויות מבוססות על פגיעה מינימלית ברקמת השד, הפחתת כאב לאחר הניתוח, תהליך ההחלמה לאחר הניתוח התקצר וכמו כן שיפור במראה הצלקת לאחר תקופה קצרה. כדאי לדעת כי הגודל הרצוי של השד מותאם למבנה גופה של האישה, ובפגישת הייעוץ וההכנה לקראת הניתוח ד"ר רובינפור מודד את השדיים של המטופלת, מסביר על ההליך הכירורגי, דואג לתיאום ציפיות ומציין בפירוט רב אודות הסיכונים הכרוכים בניתוח הפולשני.

ד"ר רובינפור משתמש במגוון שיטות וטכניקות מתקדמות בניתוח הקטנת חזה:

השיטה הראשונה היא שיטת העוגן, בעגה המקצועית שיטת T ההפוך, בפרוצדורה זו המנתח מבצע חתך עדין עם קו התפרים דומה לאות T בצורה הפוכה, ד"ר רובינפור משתמש בשיטה זו במקרים של שדיים גדולים. יש לציין כי ניתוח בשיטת T משאיר תפרים מסביב לפטמה, בקו אנכי מהפטמה כלפי החלק התחתון של השד, ובסוף הניתוח הוא מבצע את התפירה לאורך הקפל התת שדי, על מנת להסתיר את הצלקת ככל שניתן ולקבל מראה נקי, אסתטי ויפה.

שיטה נוספת בה משתמש ד"ר רובינפור על מנת לצמצם את הצלקות, היא השיטה הוורטיקאלית – שיטה זו מתאפיינת בצלקת מסביב לפטמה בקו האנכי, בשיטה זו ד"ר רובינפור נמנע מחתך בקפל התת שדי וצלקת בקפל תת שדי. השיטה הוורטיקאלית מתאימה במקרים של שדיים בינוניים עם צניחה יחסית קלה, עם עודפי עור קטנים. בטכניקה זו ד"ר רובינפור מכווץ את עודפי העור בקו האנכי והתוצאה האופטימלית מתקבלת לאחר 3 חודשים.
יש לזכור שבכל השיטות שד"ר רובינפור משתמש, הוא מקפיד לא לנתק את הפטמה ממקומה. כמו כן, במהלך הניתוח להקטנת החזה, ד"ר רובינפור מושיב את המטופלת בתנוחת ישיבה, על מנת לקבע סופית את גודל השד ומיקום הפטמה.
טכניקה ייחודית בה משתמש ד"ר רובינפור מבוססת על הזרקת חומר הרדמה בכל אזור השדיים. זו טכניקה זו יעילה להפחתת הדימום בזמן הניתוח ולצמצום תחושת הכאב לאחר הניתוח ל 48 שעות, כך שההתאוששות מהניתוח קלה יותר.

תיאור כללי של תהליך ניתוח הקטנת חזה

במהלך ניתוח הקטנת חזה, ד"ר רובינפור מקטין את נפח השד על ידי הוצאת רקמת השד השומני בשילוב של הסרת עודפי עור ומיקום מחדש של הפטמה והעטרה. לעיתים יש צורך בביצוע שאיבת שומן בחלק החיצוני של השד, טכניקה זו מסייעת ליצור מראה אחיד ומתוח של השדיים.
חשוב להדגיש כי הטכניקה הניתוחית של ד"ר רובינפור מבוססת על שמירת תחושה בפטמה, כאשר ברוב המקרים התחושה בפטמות נשמרת לאחר הניתוח, זו נקודה חשובה שכדאי להתייחס אליה בהתאם.
בנוסף ד"ר רובינפור משלב בין כמה טכניקות שונות על מנת שהלקוחה תקבל תוצאה מקסימלית ומיטבית, הוא דוגל בשמירה על פרופורציה בין גודל העטרה לגודל השד, לכן ד"ר רובינפור מודד את היקף ורוחב השד ושומר על יחס של 20% בין היקף הפטמה להיקף השדיים.
במהלך הפרוצדורה להקטנת החזה המנתח מקפיד על כמות חתכים מינימלית ככל שניתן ועל תפירה אסתטית. תפירה אסתטית של החתכים באה לידי ביטוי בתפרים נסתרים ועדינים, והיקף החתכים נקבע אך ורק על בסיס גודל השד וכמות עודפי העור, כאשר הנטייה היא לצמצם ככל שניתן את כמות החתכים עד הימנעות מוחלטת במקרים של חזה קטן. בשדיים קטנים יותר, ד"ר רובינפור מצליח להימנע כלל מחתך בקפל תת שדי.
בניגוד לדעה הרווחת, ד"ר רובינפור לא מנתק את הפטמה במהלך הניתוח, אלא ממקם אותה מחדש במהלך עיצוב השד. המטרה היא שתוצאת הניתוח תהיה טבעית, פרופורציונלית ומחמיאה לגוף המטופלת. כל זאת תוך התחשבות בנתוני הגוף, אנטומיה של השד, משקל, רצון של המטופלת ועוד. לכן, ניתוח להקטת החזה במרפאה של ד"ר רובינפור מבטיח תוצאה אסתטית מושלמת ובהתאמה אישית מלאה, הניתוח מבצוע על ידי ד"ר רובינפור באופן אישי וצוות צמוד מלווה את המטופלת לאורך כל השלבים, גם בתקופת ההחלמה.

טכניקות שנעשות במהלך הניתוח

ניתוח הקטנת החזה מתבצע בהרדמה כללית, הניתוח נמשך בדרך כלל כשעתיים. במהלך הניתוח ד"ר רובינפור משתמש בטכניקה מיוחדת שמודדת את היקף השדיים והמרחק ביניהם על מנת לייצר פרופורציה מושלמת בין השדיים לפרופורציית הגוף.
במהלך הניתוח, ד"ר רובינפור מעצב את מבנה השד, מסיר את עודפי העור והרקמה וממקם מחדש את מיקום הפטמה, הוא מתאים גם את גודל העטרה בהתאם לפרופורציות החדשות של השד.
חשוב לציין כי במרפאה של ד"ר רובינפור משתמשים בפלסטרים ייחודיים המוצמדים לקו התפרים לאורך שישה שבועות, ועל פי ניסיונו של הכירורג הפלסטי המנוסה הפלסטרים המיוחדים מפחיתים באופן משמעותי את הסיכוי להצטלקויות לא אסתטיות. כמו כן, הוא משתמש בתפרים נספגים, כך שאין צורך בהוצאת תפרים בשום שלב וחוסכים ביקור נוסף במרפאה.
ראוי לציין כי ניתן לשלב בין ניתוח הקטנת זה לבין ניתוח הרמת חזה, כך משיגים את התוצאה האסתטיות המרשימות ביותר לטווח זמן ארוך. אישה בעלת חזה גדול המעוניינת בהרמת חזה, לרבו תקבל המלצה מהרופא לעבור גם הליך להקטנת החזה כדי להשיג את התוצאות הרצויות, אחרת החזה הכבד יגרום לשדיים להיות נפולים מחדש תוך זמן קצר.

הכנות לניתוח הקטנת חזה

לפני ניתוח הקטנת חזה ד"ר רובינפור נפגש אישית עם כל מטופלת ומתאים את טכניקת הניתוח, על בסיס נתונים אישיים. אחת המטרות העיקריות של פגית ההכנה לקראת הניתוח היא לתאם ציפיות עם הלקוחה.
ד"ר רובינפור מתחשב ברצון ובשאיפות של המטופלת, לכן הוא מתאים עבורה את טכניקת הניתוח ואת צורת השד האידיאלית. המטרה היא מראה אסתטי וסימטרי של השדיים, כאשר מידת וצורת החזה נתונה להחלטה משותפת של המנתח והמטופלת.
במהלך פגישת ההכנה אישית לפני ניתוח הקטנת חזה, ד"ר רובינפור מבצע בדיקות מעמיקות ומדידות מדויקות. עליו לבדוק את גודל השדיים, מיקום הפטמה והעטרה וסימטריית השד, כמו כן עליו לאפיין את איכות העור ומידת הנפילה של השדיים, ורק אז ניתן להתאים את שיטת הניתוח.
ד"ר רובינפור מסביר ללקוחה על תהליך הניתוח ועל כל ההיבטים שמתלווים לניתוח מסוג זה.
בנוסף, הוא מתאר בפירוט על הסיבוכים האפשריים בניתוח מסוג זה, מסביר על תקופת ההחלמה ומכין את המטופלת לקראת ההליך הכירורגי הצפוי.
לפני ניתוח הקטנת חזה יש צורך לבצע בדיקות הדמיה מסוג אולטרסאונד של החזה והשדיים, או שהוא יבקש מהמטופלת לעבור ממוגרפיה. בחלק מהמקרים יש צורך לבצע את שתי הבדיקות. בנוסף, המטופלת נדרשת לעבור בדיקת דם, צילום חזה ואק"ג.
ד"ר רובינפור עונה על כל שאלות המטופלת ודואג שהיא תגיע מוכנה ושלמה לניתוח. חשוב להדגיש כי מטופלת מעשנת חייבת להפסיק לעשן באופן מוחלט כחודש לפני וכחודש אחרי הניתוח, על מנת לשמור על בריאות המטופלת ולצמצם סיבוכים אפשריים. לפני הניתוח צריך להקפיד על צום במשך כ-6 שעות, בהתאם להנחיות הרופא והמרדים.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

תהליך ההחלמה מניתוח הקטנת חזה קל יחסית ואורך בין שבוע לשבועיים. בימים הראשונים יש תחושת אי נוחות שחולפת במהרה, והמטופלת עשויה לסבול מכאבים באזור המנותח, מאדמומיות ונפיחות באזור, אך תופעות אלו חולפות מאליהן ככל שהזמן עובר.
ברוב המקרים לאחר ניתוח הקטנת חזה, יש צורך בשימוש בנקז, על מנת לנקז את הנוזלים וההפרשות מהשד בטווח המיידי. שימוש בנקז מונע בצקות והצטברות נוזלים בשדיים. מאחר והמטופלת משתחררת לביתה כשש שעות לאחר הניתוח, מקובל להוציא את הנקז כבר לאחר יומיים שלושה, בבדרך כלל במהלך הביקורת הראשונה במרפאה של המנתח הפלסטי.
לאחר הוצאת הנקז ניתן להתקלח ללא חשש, וחשוב להפקיד אחרי הניתוח על לבישת חזייה מיוחדת וייעודית לניתוח הקטנת חזה, יש להשתמש בחזייה הייעודית במשך שישה שבועות לפחות, לאורך כל שעות היממה. לאחר שישה שבועות ניתן ללבוש חזייה מכל סוג, יחד עם זאת ד"ר רובינפור ממליץ על לבישת חזייה על מנת לשמר את התוצאה לאורך זמן בצורה האופטימלית ביותר.
בימים הראשונים מומלץ להשתמש בחזייה תומכת ורצוי לא להיכנס להריון כשנה אחרי הניתוח, כדי לאפשר לחזה לסיים את תקופת ההחלמה שלו. הריון גורם לגדילת השדיים ועלול לפגוע במראה האסתטי של השד והחזה.

חזרה לשגרה

לאחר ניתוח הקטנת חזה המטופלת יכולה לחזור לפעילות רגילה במהירות.
לאחר כשבוע ממועד הניתוח ניתן לחזור לעבודה משרדית רגילה. לפעילות גופנית ניתן לחזור בהדרגה, ב-6 השבועות הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להתאמן בהליכה בלבד, ולאחר כחודש וחצי ניתן לחזור לכל הפעילויות, כולל אימונים במכון כושר.

הקטנת חזה – סיבוכים אפשריים

כמו בכל פעולה כירורגית, גם בניתוח הקטנת חזה ייתכנו סיבוכים, אם כי הם בשכיחות מאד נמוכה. הסיבוכים האפשריים והנפוצים ביותר הם דימום נקודתי לאחר ניתוח, דלקת, ולעיתים האישה תסבול מאיבוד תחושה בפטמה. ד"ר רובינפור מדגיש שאיבוד תחושה בפטמה לאחר ניתוח הקטנת חזה הינו תופעה טבעית ולרוב התחושה חוזרת לאחר פרק זמן קצר, לכן אין צורך להילחץ.
במקרים מסוימים, אפשר לאבד תחושה בפטמה לצמיתות, תופעה זו קשורה לאנטומיה של השד ולא לטכניקה הניתוחית. במטופלות עם עור כהה במיוחד יש סיכוי מוגבר לצלקות בולטות יותר (קלואיד), ואצל מטופלות שעישנו בעבר קיימת אפשרות של עיכוב בריפוי הפצע ופתיחת התפרים.
אם מבצעים ניתוח בחזה מאד גדול קיים סיכון של נמק חלקי בעטרה, נמק בפטרה או נמק בשתיהן. אלו סיבוכים נדירים הנגרמים כתוצאה מניתוק של צינורות הדם המזינים את הפטרה והעטרה, תופעה זו אופיינית בעיקר לנשים מעשנות ולמטופלות עם בעיות בכלי דם או נשים עם חזה גדול מאוד.
ד"ר רובינפור מציין שרוב הסיבוכים שכיחים יותר בקרב נשים מעשנות, לכן אם אתם מעוניינות להקטין חזה בעתיד הקרוב כדי להתחיל בהפסקת עישון כדי להפחית סיכונים.

שאלות ותשובות בנושא הקטנת חזה

ניתן לחזור לעבודה לאחר שבוע עד שבועיים מיום הניתוח. עם זאת, חשוב להקפיד על הנחיות הרופא ויש להימנע מהרמת משא כבד בעבודה עד חזרה לשגרה מלאה.

לאחר ניתוח הקטנת חזה, אין מניעה מפעילות גופנית הכוללת הליכה, אפילו יום לאחר הניתוח. פעילות ספורטיבית אינטנסיבית ומאומצת מותרת רק לאחר ארבעה עד שישה שבועות. עדיף להמתין לפחות שישה שבועות ולהימנע מפעילות פיזית וספורטיבית מאומצת בתקופה זו, ורק לאחר מכן לחזור בהדרגה לפעילות ספורטיבית מלאה.

ניתן לחזור לעשן כחודש לאחר הניתוח, ד"ר רובינפור מדגיש שהפסקת העישון משפרת את איחוי הצלקת ומונעת סיבוכים אפשריים.

ניתן להתקלח מיד לאחר הוצאת הנקזים – כלומר, כיומיים לאחר הניתוח. יש להקפיד על הנחיות הרחצה והשטיפה של הרופא המנתח.

כחודש לאחר הניתוח אפשר להשתמש בחזייה רגילה וכמובן בהזדמנות זו תחדשי את מלתחת החזיות.

על פי מחקרים שונים בעולם, מעל 80% מהנשים שומרות על יכולת הנקה לאחר ניתוח הקטנת חזה.

חל איסור על פעולת הרמה מכל סוג שהוא! למשך שבועיים לפחות לאחר הניתוח, ניתן להחזיק את הפעוט בידיים לאחר כשבועיים.

תהליך ריפוי הצלקת נמשך עד שנה מיום הניתוח, כשמראה הצלקת משתפר במהלך כל התקופה.

מומלץ לבצע ניתוח הקטנת חזה כשהמשקל שלך יציב. כל שינוי מעל עשרה אחוז ממשקל הגוף, משפיע על תוצאות הניתוח, הרזייה גורמת לנפילת שד לאחר הניתוח, והשמנה גורמת לגדילת נפח השד.

Call Now Button