הקטנת חזה

ד"ר מנו רובינפור

ניתוח הקטנת חזה הוא אחד מניתוחי האסתטיקה הנפוצים והפופולריים ביותר, אך בניגוד לניתוחי חזה אחרים, שבהם הסיבה להליך הכירורגי היא אסתטית בלבד, הסיבות המרכזיות להקטנת חזה הן בריאותיות, לכן גם משרד הבריאות וקופות החולים מכירים במצבים של חזה גדול מידי כמצב בריאותי.

כדאי לדעת כי נשים פונות למנתח פלסטי על מנת לעבור ניתוח להקטנת החזה שלהן מסיבות שונות ומגוונות. למרות שחזה הוא סמל לנשיות ולפריון, חזה גדול משפיע על גוף האישה מבחינת פיזיולוגית ומבחינה אסתטית, וידוע כי שדיים גדולים מכבידים על התפקוד היומיומי והם פוגעים באיכות החיים ומקשים על פעילות גופנית.

כמו כן, חזה גדול פוגע בדימוי הגוף והשדיים הגדולים פוגמים במראה ובפרופורציה הכללית של מראה האישה, וגם קשה למצוא חזיות ופריטי לבוש בגודל מתאים. להקטנת חזה יש סיבות בריאותיות מאחר והשדיים הגדלים עלולים לגרום לתופעות שונות כמו התפתחות פטריות בקפל תת שדי, גרד בגלל שפשופים והזעה, שיבוש ביציבה עקב פגיעה בעמוד השדרה, כאבים כרוניים בגב, בצוואר ובכתפיים ועוד.

לשדיים גדולים יש השפעות אסתטיות והם עלולים לגרום לקושי חברתי אצל האישה, וברוב המקרים השדיים הגדולים נוטים לצנוח מטה עם השנים והגיל, ובדרך כלל הם מאופיינים גם בהתרחבות משמעותית של העטרה. לכן, ד"ר רובינפור מייעץ למועמדות לניתוח וממליץ להן לשלב בהליך להקטנת החזה טיפולים נוספים כמו הרמת חזה ועיצוב מחדש של העטרה מבחינת גודל ומיקום.

סיבות לניתוח הקטנת חזה

ד"ר רובינפור מציין כי רוב הנשים הפונות למנתחים הפלסטיים ולמרפאות האסתטיקה מעוניינות בהקטנת חזה עקב סיבות בריאותיות. חזה גדול משפיע על גוף האישה, הוא עשוי לגרום לבעיות יציבה ולהתפתחות עקמת, ורוב המועמדות להליך הכירורגי מדווחות על כאבי גב, צוואר וכתפיים. הניתוח נועד בין היתר להפחית את העומס הרב שמופעל על עמוד השדרה ואזור הצוואר והכתפיים, והניתוח פותר את בעיית הפטרת בקפל התת שדי, תופעה נפוצה ולא נעימה.

אמנם, רוב ניתוחי הקטנת חזה נעשים מסיבות בריאותיות, עם זאת אישה שעוברת ניתוח הקטנת חזה זוכה גם לשיפור משמעותי במראה האסתטי שלה, ולחזה פרופורציונלי לגופה. הניתוח נועד בין היתר לתקן א-סימטריה ופרופורציה בעייתית ולקויה בגוף האישה, ולאחר ההחלמה מההליך הכירורגי המטופלת יכולה לתפקד טוב יותר ולצאת למסע שופינג כדי לחדש את המלתחה וליהנות לראשונה בחייה מחוויית קניות כמו נשים אחרות, וכמובן שגם הביטחון העצמי שלה מתחזק.

הכנות לניתוח הקטנת חזה

לקראת ניתוח הקטנת החזה יש להגיע למרפאה הפרטית של ד"ר רובינפור לפגישת ייעוץ מקדימה. בפגישת ההכרות הראשונית המועמדת לניתוח עוברת בדיקה כללית הכוללת מדידת נתוני הגוף הכלליים ובדיקת נתוני השדיים. במהלך הפגישה בודקים היסטוריה משפחתית וגליון רפואי כדי לבחון האם יש מקרים של סרטן השד אצל בנות המשפחה.

ד"ר רובינפור מתייחס לגיל המועמדת לניתוח, למצבה המשפחתי, לתכנוניה ללדת ולהרחיב את המשפחה ולאורח חייה. לאחר שיחת הכרות הוא בודק ומודד את גודל השדיים, משקל האישה, היקף העטרות, צפי לתנודתיות במשקל האישה ועוד. על בסיס הנתונים והמדידות

ד"ר רובינפור בוחר את שיטת הניתוח והיקף החתכים, וזאת במטרה להשיג תוצאות אופטימליות ואסתטיות בהתאמה אישית מלאה למטופלת ולרצונותיה. ראוי להדגיש כי פגישת ההכנה לקראת הניתוח נועדה גם לתאם ציפיות בין המנתח למטופלת, ולאחר שקלול כל הנתונים המנתח הפלסטי קובע את גודל השד לאחר ההליך הכירורגי ואת טכניקת הניתוח.

ד"ר רובינפור מוסיף כי ההכנות לקראת הניתוח מחייבות גם בדיקות דם כלליות, בדיקת אולטרסאונד ללא קשר לגיל המטופלת, ונשים מעל גיל 40 המועמדות לניתוח נדרשות לעבור בדיקת ממוגרפיה.

בנוסף, יש להפסיק עישון באופן מוחלט כחודש לפני הניתוח, וחשוב להימנע מעישון גם במשך חודש לאחריו. נשים הנוטלות נוגדי קרישה חייבות לדווח על כך לרופא ולהתייעץ איתו בנושא הפסקת התרופות.
בסיום שלב ההכנות והבדיקות לקראת הניתוח ד"ר רובינפור מתאם תור להקטנת חזה ומעדכן את המועמדת לגבי מועד הניתוח ורכישת חזייה מתאימה הנדרשת לתקופת ההחלמה.

שיטות לניתוח הקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים, יש שתי טכניקות עיקריות המתאימות להקטנת החזה. היקף ומיקום החתכים נקבעים בהתאם לנתוני ולגודל השדיים של המטופלת, עודפי רקמות עור והגודל הרצוי. ד"ר רובינפור קבוע את היקף החתכים על פי נתוני השדיים ועודפי העור, וטכניקת הניתוח תלויה בגודל השדיים.

למטופלות עם עודפי עור בכמות קטנה מבצעים חתך מסביב לעטרה, החתך ממשיך מהעטרה לכיוון הקפל התת שדי וצורת הצלקת מזכירה עוגן. במצבים של עודפי עור בכמות גדולה יש לבצע חתך נוסף בקפל התת שדי, החתך הנוסף מכונה על ידי המנתחים בכינוי סוכרייה על מקל.

ד"ר רובינפור משתמש במגוון שיטות וטכניקות מתקדמות בניתוח הקטנת חזה:

השיטה הראשונה היא שיטת העוגן, בעגה המקצועית שיטת T ההפוך, בפרוצדורה זו המנתח מבצע חתך עדין עם קו התפרים דומה לאות T בצורה הפוכה, ד"ר רובינפור משתמש בשיטה זו במקרים של שדיים גדולים. יש לציין כי ניתוח בשיטת T משאיר תפרים מסביב לפטמה, בקו אנכי מהפטמה כלפי החלק התחתון של השד, ובסוף הניתוח הוא מבצע את התפירה לאורך הקפל התת שדי, על מנת להסתיר את הצלקת ככל שניתן ולקבל מראה נקי, אסתטי ויפה.

שיטה נוספת בה משתמש ד"ר רובינפור על מנת לצמצם את הצלקות, היא השיטה הוורטיקאלית – שיטה זו מתאפיינת בצלקת מסביב לפטמה בקו האנכי, בשיטה זו ד"ר רובינפור נמנע מחתך בקפל התת שדי וצלקת בקפל תת שדי. השיטה הוורטיקאלית מתאימה במקרים של שדיים בינוניים עם צניחה יחסית קלה, עם עודפי עור קטנים. בטכניקה זו ד"ר רובינפור מכווץ את עודפי העור בקו האנכי והתוצאה האופטימלית מתקבלת לאחר 3 חודשים.

יש לזכור שבכל השיטות שד"ר רובינפור משתמש, הוא מקפיד לא לנתק את הפטמה ממקומה. כמו כן, במהלך הניתוח להקטנת החזה, ד"ר רובינפור מושיב את המטופלת בתנוחת ישיבה, על מנת לקבע סופית את גודל השד ומיקום הפטמה.

טכניקה ייחודית בה משתמש ד"ר רובינפור מבוססת על הזרקת חומר הרדמה בכל אזור השדיים. זו טכניקה זו יעילה להפחתת הדימום בזמן הניתוח ולצמצום תחושת הכאב לאחר הניתוח ל 48 שעות, כך שההתאוששות מהניתוח קלה יותר.

תיאור כללי של תהליך ניתוח הקטנת חזה

במהלך ניתוח הקטנת חזה, ד"ר רובינפור מקטין את נפח השד על ידי הוצאת רקמת השד השומני בשילוב של הסרת עודפי עור ומיקום מחדש של הפטמה והעטרה. לעיתים יש צורך בביצוע שאיבת שומן בחלק החיצוני של השד, טכניקה זו מסייעת ליצור מראה אחיד ומתוח של השדיים.
חשוב להדגיש כי הטכניקה הניתוחית של ד"ר רובינפור מבוססת על שמירת תחושה בפטמה, כאשר ברוב המקרים התחושה בפטמות נשמרת לאחר הניתוח, זו נקודה חשובה שכדאי להתייחס אליה בהתאם.

בנוסף ד"ר רובינפור משלב בין כמה טכניקות שונות על מנת שהלקוחה תקבל תוצאה מקסימלית ומיטבית, הוא דוגל בשמירה על פרופורציה בין גודל העטרה לגודל השד, לכן ד"ר רובינפור מודד את היקף ורוחב השד ושומר על יחס של 20% בין היקף הפטמה להיקף השדיים.

במהלך הפרוצדורה להקטנת החזה המנתח מקפיד על כמות חתכים מינימלית ככל שניתן ועל תפירה אסתטית. תפירה אסתטית של החתכים באה לידי ביטוי בתפרים נסתרים ועדינים, והיקף החתכים נקבע אך ורק על בסיס גודל השד וכמות עודפי העור, כאשר הנטייה היא לצמצם ככל שניתן את כמות החתכים עד הימנעות מוחלטת במקרים של חזה קטן. בשדיים קטנים יותר, ד"ר רובינפור מצליח להימנע כלל מחתך בקפל תת שדי.

בניגוד לדעה הרווחת, ד"ר רובינפור לא מנתק את הפטמה במהלך הניתוח, אלא ממקם אותה מחדש במהלך עיצוב השד. המטרה היא שתוצאת הניתוח תהיה טבעית, פרופורציונלית ומחמיאה לגוף המטופלת. כל זאת תוך התחשבות בנתוני הגוף, אנטומיה של השד, משקל, רצון של המטופלת ועוד. לכן, ניתוח להקטת החזה במרפאה של ד"ר רובינפור מבטיח תוצאה אסתטית מושלמת ובהתאמה אישית מלאה, הניתוח מבצוע על ידי ד"ר רובינפור באופן אישי וצוות צמוד מלווה את המטופלת לאורך כל השלבים, גם בתקופת ההחלמה.

טכניקות שנעשות במהלך הניתוח

ניתוח הקטנת החזה מתבצע בהרדמה כללית, הניתוח נמשך בדרך כלל כשעתיים. במהלך הניתוח ד"ר רובינפור משתמש בטכניקה מיוחדת שמודדת את היקף השדיים והמרחק ביניהם על מנת לייצר פרופורציה מושלמת בין השדיים לפרופורציית הגוף.
במהלך הניתוח, ד"ר רובינפור מעצב את מבנה השד, מסיר את עודפי העור והרקמה וממקם מחדש את מיקום הפטמה, הוא מתאים גם את גודל העטרה בהתאם לפרופורציות החדשות של השד.

חשוב לציין כי במרפאה של ד"ר רובינפור משתמשים בפלסטרים ייחודיים המוצמדים לקו התפרים לאורך שישה שבועות, ועל פי ניסיונו של הכירורג הפלסטי המנוסה הפלסטרים המיוחדים מפחיתים באופן משמעותי את הסיכוי להצטלקויות לא אסתטיות. כמו כן, הוא משתמש בתפרים נספגים, כך שאין צורך בהוצאת תפרים בשום שלב וחוסכים ביקור נוסף במרפאה.

ראוי לציין כי ניתן לשלב בין ניתוח הקטנת זה לבין ניתוח הרמת חזה, כך משיגים את התוצאה האסתטיות המרשימות ביותר לטווח זמן ארוך. אישה בעלת חזה גדול המעוניינת בהרמת חזה, לרבו תקבל המלצה מהרופא לעבור גם הליך להקטנת החזה כדי להשיג את התוצאות הרצויות, אחרת החזה הכבד יגרום לשדיים להיות נפולים מחדש תוך זמן קצר.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

הניתוח נמשך כשעתיים ולאחריו נשארים להשגחה רפואית. אין צורך באשפוז ללילה לאחר הניתוח וניתן להשתחרר מבית החולים כ-6 שעות לאחר ההליך הכירורגי. בתקופת ההחלמה יש להקפיד על לבישת חזיית ספורט כל שעות היום והלילה, למשך שישה שבועות. לאחר הוצאת הנקז המטופלת יכולה להתקלח כרגיל.

חשוב להקפיד על הנחיות המנתח הפלסטי לאחר הניתוח לאורך כל תקופת ההחלמה, לכן המטופלת חייבת להימנע מפעילות פיזית מאומצת במשך 6-4 שבועות, ובשבועיים לאחר הניתוח עליה לשכב רק על הגב. את הפלסטרים מורידים במרפאה של ד"ר רובינפור ויש להגיע לביקורת בקליניקה כדי להוציא את הנקזים, הביקורת מתקיימת כיומיים עד שלושה ימים לאחר הניתוח, ויש להגיע לביקורת נוספת לאחר כשבועיים, במהלכה מסירים את הפלסטרים.

חזרה לשגרה

לאחר ניתוח הקטנת חזה המטופלת יכולה לחזור לפעילות רגילה במהירות.
לאחר כשבוע ממועד הניתוח ניתן לחזור לעבודה משרדית רגילה. לפעילות גופנית ניתן לחזור בהדרגה, ב-6 השבועות הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להתאמן בהליכה בלבד, ולאחר כחודש וחצי ניתן לחזור לכל הפעילויות, כולל אימונים במכון כושר.

הקטנת חזה – סיבוכים אפשריים

כמו בכל פעולה כירורגית, גם בניתוח הקטנת חזה ייתכנו סיבוכים, אם כי הם בשכיחות מאד נמוכה. הסיבוכים האפשריים והנפוצים ביותר הם דימום נקודתי לאחר ניתוח, דלקת, ולעיתים האישה תסבול מאיבוד תחושה בפטמה. ד"ר רובינפור מדגיש שאיבוד תחושה בפטמה לאחר ניתוח הקטנת חזה הינו תופעה טבעית ולרוב התחושה חוזרת לאחר פרק זמן קצר, לכן אין צורך להילחץ.

במקרים מסוימים, אפשר לאבד תחושה בפטמה לצמיתות, תופעה זו קשורה לאנטומיה של השד ולא לטכניקה הניתוחית. במטופלות עם עור כהה במיוחד יש סיכוי מוגבר לצלקות בולטות יותר (קלואיד), ואצל מטופלות שעישנו בעבר קיימת אפשרות של עיכוב בריפוי הפצע ופתיחת התפרים.
אם מבצעים ניתוח בחזה מאד גדול קיים סיכון של נמק חלקי בעטרה, נמק בפטרה או נמק בשתיהן. אלו סיבוכים נדירים הנגרמים כתוצאה מניתוק של צינורות הדם המזינים את הפטרה והעטרה, תופעה זו אופיינית בעיקר לנשים מעשנות ולמטופלות עם בעיות בכלי דם או נשים עם חזה גדול מאוד.

ד"ר רובינפור מציין שרוב הסיבוכים שכיחים יותר בקרב נשים מעשנות, לכן אם אתם מעוניינות להקטין חזה בעתיד הקרוב כדי להתחיל בהפסקת עישון כדי להפחית סיכונים.

אילו ניתוחים נוספים אפשר לשלב במהלך הקטנת חזה?

ד"ר רובינפור מסביר לנו שניתן לשלב טיפולים וניתוחים נוספים במהלך הניתוח להקטנת החזה, למשל הרמת חזה, מתיחת בטן, מיני מתיחת פנים, ניתוח עפעפיים, מתיחת זרועות ועוד.

שאלות ותשובות בנושא הקטנת חזה

ניתן לחזור לעבודה לאחר שבוע עד שבועיים מיום הניתוח. עם זאת, חשוב להקפיד על הנחיות הרופא ויש להימנע מהרמת משא כבד בעבודה עד חזרה לשגרה מלאה.

לאחר ניתוח הקטנת חזה, אין מניעה מפעילות גופנית הכוללת הליכה, אפילו יום לאחר הניתוח. פעילות ספורטיבית אינטנסיבית ומאומצת מותרת רק לאחר ארבעה עד שישה שבועות. עדיף להמתין לפחות שישה שבועות ולהימנע מפעילות פיזית וספורטיבית מאומצת בתקופה זו, ורק לאחר מכן לחזור בהדרגה לפעילות ספורטיבית מלאה.

ניתן לחזור לעשן כחודש לאחר הניתוח, ד"ר רובינפור מדגיש שהפסקת העישון משפרת את איחוי הצלקת ומונעת סיבוכים אפשריים.

ניתן להתקלח מיד לאחר הוצאת הנקזים – כלומר, כיומיים לאחר הניתוח. יש להקפיד על הנחיות הרחצה והשטיפה של הרופא המנתח.

כחודש לאחר הניתוח אפשר להשתמש בחזייה רגילה וכמובן בהזדמנות זו תחדשי את מלתחת החזיות.

על פי מחקרים שונים בעולם, מעל 80% מהנשים שומרות על יכולת הנקה לאחר ניתוח הקטנת חזה.

חל איסור על פעולת הרמה מכל סוג שהוא! למשך שבועיים לפחות לאחר הניתוח, ניתן להחזיק את הפעוט בידיים לאחר כשבועיים.

תהליך ריפוי הצלקת נמשך עד שנה מיום הניתוח, כשמראה הצלקת משתפר במהלך כל התקופה.

מומלץ לבצע ניתוח הקטנת חזה כשהמשקל שלך יציב. כל שינוי מעל עשרה אחוז ממשקל הגוף, משפיע על תוצאות הניתוח, הרזייה גורמת לנפילת שד לאחר הניתוח, והשמנה גורמת לגדילת נפח השד.

ד"ר רובינפור הינו מומחה לכירורגיה פלסטית ולרפואה אסתטית, מהמובילים בישראל.
רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.

מנהל מרפאה לרפואה אסתטית ברמת החייל, בה הוא מציע את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האסתטיקה.

ד"ר רובינפור, ביצע ממרום 30 שנות ניסיון ככירורג פלסטי, את כל מגוון הניתוחים הפלסטיים האפשריים הדורשים ניסיון כירורגי רב, במהלכן פיתח טכניקות עבודה ייחודיות שהפכו מודל לחיקוי.

ד"ר רובינפור מקפיד להשתתף בכנסים והשתלמויות מקצועיים בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית במרכזים מובילים בארץ ובעולם והוא מעודכן בכל הגישות הניתוחיות והטיפולים האסתטיים. ד"ר רובינפור ביצע עד היום בהצלחה אלפי ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה, הידע והניסיון הרב שצבר הובילו אותו לפתח טכניקות טיפול חדשניות ומתקדמות.

טיפולי הזרקות של חומרי מילוי להצערת עור הפנים, בשימוש החומרים המתקדמים והבטוחים ביותר, מתבצעים במרפאה של ד"ר רובינפור ברחוב הברזל ברמת החייל.

התקשרו לייעוץ