הרמת חזה

ד"ר מנו רובינפור

החזה הוא סמל לנשיות ולפריון האישה, הוא החלק המשמעותי ביותר בגוף הנשי שמהווה סממן מובהק למראה מושך, צעיר וסקסי, ועל כן הוא משפיע על דימוי הגוף והביטחון העצמי של האישה.

חזה זקוף ושופע הוא חלומה של כל אישה ומקור לתחושת ביטחון וגאווה נשית, לכן נשים רבות שואפות למראה של חזה מלא, מוצק ומורם.

ראוי לציין כי הרצון בשיפור מתמיד של המראה האסתטי החיצוני התחזק מאוד בשנים האחרונות עקב הצורך היומיומי לתעד תמונות "סלפי" ברשתות החברתיות ובגלל המודעות ההולכת וגוברת למראה האסתטי. העיסוק באסתטיקה ובשיפור המראה החיצוני, בשילוב שינויים הורמונליים העוברים על האישה לאורך מחזור החיים וגורמים לנפילת החזה – כל זאת ועוד מביא לפופולריות גדולה לניתוח הרמת חזה.

יש סיבות שונות הגורמות לנשים בגילים השונים לעבור את הניתוח להרמת החזה, הסיבות העיקריות הן צניחת השדיים עקב הגיל, ההריונות וההנקה, גנטיקה, ירידה דרסטית במשקל ועוד. אם ברצונך להגשים חלום וליהנות מחזה זקוף ואסתטי עלייך לבחור היטב את המנתח הפלסטי, וחשוב לבחור רק מנתח בעל ניסיון רב המציע שיטות טיפול מתקדמות ותוצאות מרשימות ומותאמות אישית לרצונותייך ולצרכייך הייחודיים.

ניתוח הרמת חזה – רקע כללי וסיבות לשדיים נפולים

ניתוח הרמת חזה נחשב לאחד מההליכים הכירורגיים הנפוצים והפופולריים ביותר בתחום ניתוחי האסתטיקה. הניתוח נעשה משיקולי אסתטיקה בלבד ולמעשה אין בו צורך רפואי. מטרת הניתוח היא לאפשר לנשים רבות להחזיר לעצמן את המראה של החזה שהיה להן בצעירותן, עוד לפחי ההריונות, הלידות וההנקה.

הניתוח נחשב למורכב יותר בהשוואה לניתוחי חזה אחרים כמו הגדלת חזה. במקרים רבים הרופא המנתח ימליץ על שילוב בין הרמת לבין הגדלת חזה, אך יש מצבים שבהם הפתרון המועדף הוא הקטנת חזה במקביל להרמתו, ויש מצבים בהם מבצעים רק הרמה של החזה. את הניתוח מומלץ לעבור רק בסיום שלב ההריונות והלידה, מאחר והריון והנקה עלולים לפגוע בתוצאות הניתוח.

הסיבות העיקריות לחזה הנפול

שינויים במשקל – שינוי דרסטי במשקל, כמו לאחר דיאטת כאסח, מביאים להתרוקנות תוכן השד ויצירת עודפי עור. נשים רבות עוברות את הניתוח לאחר שהן עברו קיצור קיבה במטרה לתקן את מראה החזה ולהתאים את השדיים מבחינה אסתטית למראה הגוף לאחר ההליך לקיצור הקיבה.

מבנה מולד לא תקין – אחת הסיבות לניתוח זה היא מבנה שדיים מולד שאינו תקין, בדרך כלל עקב תופעה המכונה שדיים צינוריים, כלומר חזה צינורי. מבנה השדיים הצינוריים הוא בעייתי וגורם למראה לא אסתטי, זו הסיבה השכיחה ביותר בקרב נשים צעירות לעבור ניתוח הרמת חזה עם או ללא שתלים, וזאת לפני ההריונות, הלידה וההנקה.

הריונות – בתקופת ההיריון החזה גדל בצורה קיצונית ולאחר ההנקה הוא מתרוקן.

הפסקת הנקה – עם תום שלב הנקה, תוכן רקמת השד מתרוקן ונשארים עודפי עור שמביאים לנפילה של השד ולפגיעה משמעותית במראה החזה.

גרביטציה (כוח הכבידה) – החזה נכנע עם השנים ובהדרגה לכוח הכבידה ומביא לנפילת השדיים.

גנטיקה – גנטיקה משפיעה על מבנה הגוף ומראה החזה, שינויים אלו באים לידי ביטוי בגמישות העור, במבנה רקמת השד ובנפח ובמבנה השדיים.

חשוב לציין כי השדיים של האישה מגיבים במהירות לשינויים הורמונליים כיוון שיש בהם רקמת שומן גדולה, לכן הם מושפעים בצורה בולטת מכל שינוי בתזונה, ואם עוברים ניתוח לקיצור הקיבה או מבצעים דיאטה דרסטית, ניתן להבחין בשינוי במראה החזה.

דרגות להגדרה של שדיים נפולים

להלן שלוש דרגות של צניחת השד מהקל לכבד:

דרגה ראשונה – הדרגה הקלה ביותר כאשר הפטמה ממוקמת בגובה של הקפל התת שדי.

דרגה שנייה – בדרגה זו הפטמה ממוקמת עד שני ס"מ מתחת לקפל התת שדי, מצב זה נקרא צניחת שדיים בדרגה בינונית.

דרגה שלישית – הדרגה השלישית היא כאשר הפטמה ממוקמת מתחת לקפל שדי ביותר משני ס"מ. הצניחה הדרסטית גורמת לשד להיראות כאילו הוא כולו מתחת לקפל התת שדי.

ד"ר רובינפור בודק את "דרגת נפילת השדיים" ומתאים את שיטת ניתוח "הרמת החזה" על בסיס מיקום הפטמה של המטופלת, תוך התייחסות לרצונות של המטופלת ולתוצאה הסופית שרוצים להשיג.

שיטות וגישות שונות לניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה הוא ניתוח מאד מבוקש, היות והשדיים עוברים שינויים רבים במהלך השנים המשפיעים על מראם. השיטות לניתוח הרמת חזה תלויות בכמות הנפילה, בנפח השד הנותר, בגיל המטופלת ובנתוני גופה ומשקלה של המטופלת.

השיטות העיקריות להרמת חזה הן ניתוח ללא שתלים, ניתוח הכולל שתלים מסיליקון, ניתוח הכולל מילוי והשבת נפח באמצעות שומן עצמי ויש טכניקה ייעודית להרמת חזה המיועדת לנשים עם שדיים צינוריים.

הרמת חזה ללא שימוש בשתל ולמי מתאימה השיטה

במקרים של חזה נפול, עם כמות רקמת שד משמעותית, ניתן לבצע הרמה בלבד ללא שום תוספת של שתל. השיטה מתאימה לנשים שיש להן רקמת שד ברמה מספקת, המאפשרת להחזיר את השד למצב מורם ומלא. ניתן לעשות את הניתוח בהרדמה מקומית בלבד, במהלך הניתוח מבצעים חתכים זעירים ומועטים, חתך אחד יהיה סביב עטרת הפטמה לכן תישאר צלקת קטנה אך סמויה מהעין בגבול של העטרה, ובמהלך הניתוח מותחים את העור כדי להרים את החלק התחתון של השד ומסירים עודפי עור.

יתרון

בשיטה זו השדיים מקבלים מראה טבעי, ללא צורך בתופעות לוואי של השתלת גוף זר – שתל.

חיסרון

במקרים מסוימים, בשיטת הרמה ללא שימוש בשתל, תיתכן התרוקנות של קוטב עליון של השד, עם השנים.

 

הרמת חזה עם שימוש בשתלי סיליקון ולמי מתאימה השיטה

במקרים של רקמת שד מאד דלילה יש צורך בתוספת נפח לשד, בדמות של שתלי סיליקון או הזרקת שומן. יש לא מעט נשים שהדימוי העצמי שלהן נפגע בגלל המראה של חזה נפול או בגלל תחושה שהשדיים קטנים מיד, ובמצבים אלה הרופא לרוב ימליץ על ניתוח הכולל החדרת שתלים.

חשוב לזכור כי ההליך להרמת החזה גורם להקטנת השדיים במידה מסוימת, לכן אם ד"ר רובינפור מציין כי השדיים הן בגודל גבולי, בדרך כלל הוא ימליץ למטופלת לשלב הגדלת חזה באמצעות שתלים יחד עם ההרמה של החזה.

את השתלים ניתן למקם מתחת לשריר החזה או מעליו. השיקולים לבחירת מיקום השתל מושפעים ממבנה גופה של המטופלת ונפח השדיים שהיא רוצה להשיג. בניתוח עצמו הכירורג הפלסטי יוצר מעין כיסים להנחת שתלי הסיליקון ובהתאם לצורך עליו לשנות את מיקום הפטמה והעטרה כדי להשיג מראה אסתטי מרשים והרמוני, ובנוסף במהלך הניתוח הוא יהדק את העור ויסיר רקמות מיותרות.

יתרון

היתרון בשימוש שתלי סיליקון הוא האפשרות לבחור גודל וצורה של השתל ושמירת הנפח בקוטב עליון של השד לאורך שנים.

חסרון

החיסרון העיקרי בשימוש שתלי סיליקון, הוא הסיכוי לתגובה לגוף זר, שבאה לידי ביטוי בהיווצרות קופסית מסביב לשתל, כמו כן יש סיכוי גבוה יותר להיווצרות זיהום.

חשוב לציין, שתופעות אלו נדירות, היות וד"ר רובינפור משתמש בשתלי סיליקון איכותיים והחדישים ביותר בשוק.

הרמת חזה באמצעות הזרקת שומן למי מתאימה השיטה

במקרים של רקמת שד מאד דלילה ובצורך בתוספת נפח לשד, ד"ר רובינפור, מבצע הליך הרמת חזה באמצעות הזרקת שומן שמתבצעת על ידי לקיחת שומן מאזורים שונים בגוף והזרקתו לשדיים.

השיטה מתאימה רק לנשים עם עודפי שומן באזור הבטן והמותניים.

חיסרון

החיסרון השיטה הוא שהשומן המוזרק לאזור השדיים, נספג בדרגות שונות.
עקב חוסר אספקת דם, לא ניתן לחזות את כמות השומן שתישאר בשדיים לאורך זמן. במקרים אלו לרוב יש צורך בטיפול חוזר.

יתרון

מדובר בהליך פשוט וכמעט ללא סיבוכים. בנוסף המטופלת זוכה להסרת שומן מאזורים אחרים בגופה.

שיטה להרמת חזה בשדיים צינוריים

במקרים של שדיים צינוריים – טובולוריים, כלומר שדיים צנוחים וארוכים, לרוב יש אסימטריה משמעותית הנראית לעין, השדיים רחוקים אחד מהשני, עם נטייה לצדדים. הבעיה היא גנטית ואין הסבר מדעי לתופעה, אבל יש פתרון, והניתוח אפשרי עם או ללא שתלים.

במקרה של מטופלת עם שדיים צינוריים ד"ר רובינפור מבצע ניתוח הרמת שדיים, תוך כדי שיפור מיקום הפטמה והתאמת גודל הפטמה בפרופורציה לגודל השד. כדאי לדעת כי אסימטריה בחזה נובעת ברוב המקרים עקב תופעת השדיים הצינוריים, לכן הניתוח מבוקש גם בקרב נשים צעירות שעדיין לא עברו הריונות ולידות. מטרת הניתוח במקרה זה היא לתקן אסימטריה במראה החזה, לשפר את הדימוי העצמי ולסייע למטופלת בקשייה החברתיים והזוגיים.

יתרון

השיטה פשוטה וניתן לשלב אותה בניתוח הגדלת חזה.

חיסרון

כמו בכל ניתוח יש סיכוי לסיבוכים.

שתלים מותאמים להרמת חזה

השתלים המותאמים לניתוח הרמת חזה הם שתלי סיליקון במבנה אנטומי טבעי של השד, המותאם לנתוני החזה של המטופלת, על מנת לקבל מראה טבעי בשדיים.

ד"ר רובינפור מדגיש שלא ניתן לשלב ניתוח הרמת חזה עם שתלים גדולים, מכיוון שהמשקל של השתל מכביד על השד וגורם לנפילה בטווח הקצר והתוצאות לא נשמרות לאורך זמן.

הכנות לניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה מתחיל בראש ובראשונה בפגישה אישית במרפאה של ד"ר רובינפור עם המועמדת לניתוח. בפגישה זו, ד"ר רובינפור מבצע מדידות של נתוני השדיים, כשהמטופלת היא במצב עמידה. המטופלת מקבלת הסבר מלא ומפורט על מבחר האפשרויות והשיטות.

השיטה הניתוחית של הרמת החזה מתקבלת על בסיס נתוני המטופלת, כמו כן נקבעים גודל וצורת השד ומתייחסים לרצונות של המועמדת לניתוח.

הבדיקה החשובה ביותר לפני ההליך הכירורגי היא בדיקת ממוגרפיה ובדיקת אולטרסאונד של השדיים. הבדיקות חשובות לד"ר רובינפור מאחר והן מאפשרות לו להבין היטב את מצב רקמת השד.

כמו כן, המועמדת לניתוח נדרשת לעבור ספירת דם, תפקודי קרישה ואק"ג. בהתאם לצורך הרופא ידרוש גם צילום חזה.

בנוסף על זאת, המועמדת לניתוח חייבת להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח, ואסור לה לעשן גם כחודש לאחר הניתוח. יש להפסיק נטילת תרופות לדילול דם כמו אספירין או קומדין, בהתאם להנחיות הרופא, יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש ואם סובלים ממחלה קלה, אפילו מהצטננות, יש לדווח לרופא מאחר ואסור לעבור את ההליך הכירורגי בזמן מחלה או בזמן המחזור החודשי.

יש לצום כשמונה שעות לפני הניתוח עצמו, וחשוב להתקלח היטב בבוקר יום הניתוח.

כיצד מתבצע ניתוח הרמת חזה?

הסוגים השונים של ניתוחי הרמת חזה נבדלים זה מזה באפשרויות ובגודל או הגובה של החזה
השיטה המתקדמת ביותר היא באמצעות שתל אנטומי מעוצב המותאם בדיוק למבנה גופה של המטופלת.

הניתוח מתקיים בהרדמה כללית ונמשך כשעתיים, בסוף הניתוח מתבצעת חבישה היקפית. לאחר שלב ההרדמה מבצעים חתכים עדינים ומרימים את העטרה והפטמה למקום הנכון כדי לאפשר אספקת דם שוטפת ולא לפגוע בעצבים. דרך החתכים שבוצעו מחדירים גם את השתלים, בהתאם לתוכנית הטיפול שנקבעה מראש, את השתלים ממקמים מעל או מתחת לשריר החזה, בהתאם למבנה השד, ובסיום תופרים את החתכים ומדביקים מעליהם פלסטרים. לאחר הניתוח יש ללבוש חזיית מיוחדת, אותה חשוב לרכוש לפני הניתוח ובהתאם להמלצות והנחיות הרופא.

המומחיות של ד"ר רובינפור בניתוח הרמת חזה

ד"ר רובינפור פיתח שיטת הרדמה בזמן הניתוח, המפחיתה משמעותית את רמת הכאב ואי הנוחות לאחר הניתוח.

מדובר בהרדמה נקודתית לאזור השדיים, בתוספת להרדמה כללית, המשפרת משמעותית את ההתאוששות וההחלמה.

כמו, כן ד"ר רובינפור משתמש בשיטה ייחודית של הנחת פלסטרים על אזור הניתוח, המשפר משמעותית את מראה הצלקות לאורך זמן. הפלסטרים נשארים על אזור התפרים כחודש.

החלמה והתאוששות מניתוח הרמת חזה

ההחלמה והתאוששות מניתוח הרמת חזה היא פשוטה וקלה יחסית, המטופלת משתחררת כמה שעות לאחר הניתוח.

כיומיים לאחר הניתוח, ניתן להוריד את החבישה, להתקלח וללבוש חזיית ספורט רכה ללא ברזלים. ההתאוששות אורכת כשבוע.

סיבוכים אפשריים:

דימום קל ושטפי דם באזור הניתוח.
זיהום מקומי בגלל השתל.
תוצאה לא סימטרית במראה השדיים.
התפתחות נמק בעטרה או בפטמה.
אובדן תחושה או רגישות יתר בפטמה.
סיבוך נדיר ביכולת ההנקה.
הצטלקות לא אסתטית של החתכים.
נפיחות באזור הניתוח.

ממה מומלץ להימנע לאחר הניתוח?

במהלך השבוע הראשון, רצוי להימנע מפעילות פיזית מאמצת ופעילות ספורטיבית.
יש להימנע מהרמת חפצים כבדים ומהרמת תינוקות מעל משקל 5 ק"ג.
מומלץ להימנע מנהיגה במשך כמה ימים.
חל איסור מוחלט על עישון כחודש לאחר הניתוח.

יש להימנע מהפעלת לחץ על השדיים, לכן אין לישון על הבטן וכדאי להימנע מפעילות מינית הכוללת מגע בשדיים לפחות חודש.
חשוב להימנע מחשיפת השדיים לקרני השמש, ובמיוחד יש להגן על הצלקות מפני חשיפה לשמש.

הנחיות לאחר ניתוח

לבישת חזיית ספורט מיוחדת, את החזייה ניתן להסיר כשישה שבועות לאחר הניתוח.
נטילת אנטיביוטיקה למשך 5 ימים.
ניתן להתקלח יומיים לאחר הניתוח.
מומלץ לישון על הגב למשך שבועיים ראשונים.

האם אני צריכה ניתוח הרמת חזה?

כדי להבין האם את צריכה ניתוח להרמת חזה עני על השאלות הבאות:

האם החזה שלך קטן מדי וזקוק לתוספת נפח?
האם הצניחה של החזה היא מדרגה 2 או צניחה גלנדולרית?
האם החזה שלך נפול וכבד מדי?
האם יש מספיק נפח בשדיים אך החזה נפול, אינו מוצק והמראה לא טבעי?
האם יש לך שדיים צינוריים?
הא את סובלת מאסימטריה בשדיים?

תמונות להרמת חזה לפני ואחרי

הרמת חזה
הרמת חזה
הרמת חזה

ד"ר רובינפור עונה על שאלות בנושא הרמת חזה

מומלץ ללכת עם חזייה באופן קבוע בכל שעות היום, להימנע משינויים דרסטיים במשקל וחשוב לשלב תזונה בריאה ושגרת אימוני כושר.

חשוב לדעת שאנו חשופים לשינויים הורמונליים ושינויים במשקל הגוף ועם השנים העור מאבד את הגמישות שלו ויש נפילה במבנה השד, מה שעשוי לגרום לנפילה של השדיים בדרגות שונות. כמו כן, שתל סיליקון מכל סוג שהוא אינו בהכרח לכל החיים, לכן מומלץ מדי שנתיים לבצע בדיקת אולטרסאונד.

המגבלות העיקריות הן הפסקת עישון, לבישת חזיית ספורט במשך כחודש, הימנעות מפעילות מאומצת וספורטיבית כחודש אחד.

יש להקפיד על לבישת חזיית ספורט ייעודית לאחר הניתוח, גם במהלך השינה בלילה.

ד"ר רובינפור הינו מומחה לכירורגיה פלסטית ולרפואה אסתטית, מהמובילים בישראל.
רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.

מנהל מרפאה לרפואה אסתטית ברמת החייל, בה הוא מציע את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האסתטיקה.

ד"ר רובינפור, ביצע ממרום 30 שנות ניסיון ככירורג פלסטי, את כל מגוון הניתוחים הפלסטיים האפשריים הדורשים ניסיון כירורגי רב, במהלכן פיתח טכניקות עבודה ייחודיות שהפכו מודל לחיקוי.

ד"ר רובינפור מקפיד להשתתף בכנסים והשתלמויות מקצועיים בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית במרכזים מובילים בארץ ובעולם והוא מעודכן בכל הגישות הניתוחיות והטיפולים האסתטיים. ד"ר רובינפור ביצע עד היום בהצלחה אלפי ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה, הידע והניסיון הרב שצבר הובילו אותו לפתח טכניקות טיפול חדשניות ומתקדמות.

טיפולי הזרקות של חומרי מילוי להצערת עור הפנים, בשימוש החומרים המתקדמים והבטוחים ביותר, מתבצעים במרפאה של ד"ר רובינפור ברחוב הברזל ברמת החייל.

התקשרו לייעוץ