חזה טובולרי

ד"ר מנו רובינפור

חזה טובולרי, המכונה גם חזה צינורי, נובע מבעיה מולדת הגורמת להפרעה בהתפתחות השד. קל לזהות את החזה הצינורי בשל מראהו החיצוני הייחודי, המראה אינו אסתטי ועלול לגרום למבוכה, לדימוי עצמי נמוך ולפגיעה משמעותית בביטחון העצמי ובאיכות החיים.

החזה הטובולרי מתאפיין ברקמת שד שלא התפתחה בצורה אחידה בגיל ההתבגרות, התופעה יכולה לקרות בשד אחד או בשניהם וניתן להבחין בא-סימטריה של השדיים וברווח ניכר ביניהם. על פי הערכות המומחים כ-5% מהנשים שבוחרות לעבור ניתוח הגדלת חזה סובלות מחזה צינורי, לכן מומלץ לטפל בנושא וחשוב לפנות רק לכירורג פלסטי מומחה. ד"ר רובינפור מציין כי למרות שהתופעה שכיחה למדי, נשים רבות עדיין אינן מודעות לכך שיש להן חזה טובולרי, אך הן יודעות כי מראה החזה שלהן שונה בצורתו, לכן חשוב להגביר את המודעות לתופעה ולהבין שיש פתרון לתופעה.

ניתוח לתיקון חזה טובולרי נחשב להליך מורכב יותר בהשוואה לניתוח רגיל להגדלת החזה, חשוב לדעת כי ניתוח זה דורש מיומנות גבוהה במיוחד של הכירורג הפלסטי ועליו לבחור בשיטות הטיפול הנכונות, לעיתים נדרש לשלב כמה טכניקות או לבצע את הניתוח בשלבים על מנת להגיע לתוצאה האופטימאלית.

סיבות לתופעה של חזה טובולרי

במקרים מסוימים, רקמת השד אינה מתפתחת באופן אחיד בתקופת גיל ההתבגרות, לכן שד אחד או שניהם נראים כמו חזה שפיצי עם רקמה הדוקה בחלק התחתון והפנימי של השד. אבחון חזה צינורי מבוסס על המראה החיצוני שלו, ניתן להבחין במראה הצינורי והשפיצי עם רווח משמעותי בין השדיים ולרוב יש א-סימטריה בולטת ניכרת לעין.

הסיבה העיקרית לחזה הצינורי נובעת מבעיה מולדת. בתהליך ההתבגרות כאשר החזה צומח וגדל, יש נוכחות של רקמת חיבור עודפת במרקם קשיח למדי, הרקמה ממוקמת בחלק התחתון והפנימי של השד והיא מגבילה את התפתחות השד לכל שטחו, לכן הוא מתפתח בצורת צינור הנמצא במרכז השד.

המראה החיצוני של החזה הטובולרי מתאפיין בכמה צורות עיקריות, למשל צורה מחודדת, מרובעת או עגלגלה, והמשותף לכל הצורות הוא חוסר ברקמת שד בכיוון אנכי ואופקי, ברווח ניכר בין השדיים ובא-סימטריה.

תמונות לחזה טובולרי לפני ואחרי

חזה טובולרי
חזה טובולרי
חזה טובולרי
תיקון חזה טובולרי

כיצד מתפתחת הצינורית בשד?

ההתפתחות הצינורית של החזה באה לידי ביטוי במאפיינים כגון:

  • רקמת שד שאינה מפותחת
  • בסיס צר של השד
  • מרווח גדול בין שד ימין לשד שמאל
  • קפל תת שדי גבוה יחסית
  • עטרה רחבה ובדרך כלל גם תפוחה

ההשערה הרווחת כיום בקרב המומחים היא שתופעת החזה הצינורי (הטובולרי) נובעת בגלל נוכחות רקמת חיבור עודפת במרכז השד. לרקמה העודפת יש צורה של טבעת, הרקמה קשיחה, לכן השד לא יכול להתפתח לכל השטח והוא יכול להתפתח רק בצורה צינורית. יש מקרים קלים של שדיים טובולרים שבהם השד אינו מתפתח רק ברביע התחתון והמרכזי שלו. במקרים הנחשבים לחמורים יותר, יש הפרעה משמעותית בכל החלק התחתון של השד, ולעיתים ניכרת ההפרעה בכל שטח השד.

דרכי טיפול לתיקון חזה טובולרי

הטיפול בחזה טובולרי משתנה ממטופלת למטופלת ומותאם לאישה בהתאם למבנה החזה הייחודי שיש לה, תוך התייחסות לצורך כירורגי לתיקון הבעיה. ברוב המקרים ד"ר רובינפור יציע טיפול לתיקון החזה הצינורי באחת או ביותר מהדרכים האפשריות הבאות:

הגדלת חזה – אם באבחון של האישה מגלים כי העטרה בגודל סטנדרטי והפטמה ממוקמת גבוה מהקפל התת שדי, ד"ר רובינפור ימליץ על פרוצדורה להגדלת חזה. ברוב המקרים ההליך כולל שחרור פנימי של המיתר שגורם למניעת התפתחות השדיים, ובהליך זה מבצעים חתך נסתר בקפל התת שדי או שמבצעים חתך בגבול שבין העטרה לעור כדי להסתיר את הצלקת. לאחר שחרור רקמת השד הפנימית הקלועה, ד"ר רובינפור מחדיר את השתלים והוא מעצב את השדיים כדי להשיג מראה אסתטי וסימטרי.

הזרקת שומן – אחת מהשיטות היעילות והפופולריות לתיקון חזה טובולרי, בטכניקה זו שואבים שומן עצמי מאזורים אחרים בגוף, בדרך כלל מאזור הבטן או הירכיים. את השומן העצמי מזקקים מחוץ לגוף ומנקים ממנו שאריות דם ומים. ד"ר רובינפור מזריק את השומן העצמי לאזור החסר בשד אחד או בשני השדיים. השומן העצמי יכול למלא את הנפח החסר שלא התפתח בשדיים בגיל ההתבגרות והשומן מרחיב את בסיס השד ומוריד את הקפל התת שדי וכך מתגברים על הרקמה הטבעתית שמונעת את התפתחות השד.
חשוב לדעת כי השומן העצמי נספג חלקית באופן טבעי בגוף לכן יש לבצע את הפעולה מספר פעמים.

חשוב לציין, שבשיטה זו, ניתן לשלב הזרקת שומן, בשילוב הגדלת חזה.

הרמת חזה – ניתוח הרמת חזה מתאים במקרים שבהם יש לאישה עודפי עור בשד (ביחס לנפח השד), הניתוח נועד ליצור איזון בין מעטפת השד העודפת לבין נפח השד. מאחר ובשד הטובולרי העטרה בדרך כלל רחבה וצריך להקטינה, הניתוח להקטנת החזה מהווה פתרון מצוין מאחר ובאמצעותו משיגים שתי מטרות – תיקון העטרה והתאמת גובה הקפל התת שדי לגובה הפטמה.

מתיחת רקמות – במקרים מסוימים אין אפשרות להחדיר שתל קבוע בתוך השד הטובולרי בגלל המעטפת שאינה רחבה דיה להכיל את השתל. אם מנסים להחדיר את השתל הקבוע עלולים לגרום לקרעים ברקמות העור ולסימני מתיחה בצורת גלים שניתן לראותם ולמששם. הפתרון לכך הוא החדרת מותחן רקמות, מעין שתל ממעטפת סיליקון ריקה, ולאחר החדרת המותחן מנפחים אותו בהדרגה בעזרת מי מלח. הניפוח מבוצע מספר פעמים, בשלב הראשון במהלך הניתוח עצמו, ולאחר מכן בתדירות של פעם בשבוע או פעם בשבועיים. לאחר החדרת השתל הייעודי השד מקבל נפח ומראה אסתטי.

ניתוח להרמת ולהגדלת החזה – שיטה נוספת לתיקון החזה הטובולרי מבוססת על ניתוח הרמת חזה בשילוב הליך להגדלת החזה. אם השד הטובולרי קטן, יתכן והרמת החזה לא תספיק ובמקרה זה הכירורג הפלסטי ימליץ על ניתוח משולב להרמת ולהגדלת החזה בעזרת שתל סיליקון וכך יוצרים נפח בשדיים.

תהליך ניתוח לתיקון חזה טובולרי

התהליך הניתוחי מתחיל בבדיקות מקדימות ובדיקת נתוני המטופלת כגון גיל, משקל, גובה, מדידת השדיים ביחס לכמות העור, מיקום הפטמה ומיקום של קפל תת שדי.

כמו כן ד"ר רובינפור מבצע עושה הערכה של עודפי עור וההבדלים בין השדיים, במקרים של חזה טובולרי של צד אחד המתאפיין באסימטריה משמעותית ביחס לצד השני, לרוב יש צורך בתיקון גם בשד הלא טובולרי, על מנת להגיע לסימטריה מקסימלית בין שני השדיים.

לעיתים על מנת להתאים את גודל השתל בהתאם לשטח בית החזה, במקרים של חסר עור בקוטב התחתון של השד, ד"ר רובינפור מבצע הזרקת שומן ברקמה תת עורית על מנת להרחיב את החלק התחתון.

ניתוח לתיקון חזה טובולרי מתבצע בהרדמה כללית ואורך בין שעה לשעתיים, לפי מורכבות הבעיה והטכניקה הניתוחית.

שיטת הטיפול של דוקטור מנו רובינפור

ד"ר רובינפור משתמש בשיטה ייחודית של הרדמה נקודתית בזמן הניתוח, מפחיתה משמעותית את רמת הכאב ומצמצמת את הסיבוכים הנשימתיים הנובעים מכאבים לאחר הניתוח. שיטה זו מקלה משמעותית על תהליך ההתאוששות וחזרה לחיי השיגרה.

החלמה מניתוח תיקון חזה טובולרי

ניתוח לתיקון חזה טובולרי נחשב להליך מורכב יותר בהשוואה לניתוח רגיל להגדלת החזה, חשוב לדעת כי ניתוח זה דורש מיומנות גבוהה במיוחד של הכירורג הפלסטי ועליו לבחור בשיטות הטיפול הנכונות, לעיתים ד"ר רובינפור נדרש לשלב כמה טכניקות או לבצע את הניתוח בשלבים על מנת להגיע לתוצאה האופטימלית.

לאחר הניתוח נשארים להתאוששות והשגחה למספר שעות, יש להקפיד על הוראות הניתנות לאחר הניתוח לאחר הניתוח לרוב סובלים מכאבים מקומיים, נפיחות וחולשה כללית. התופעות חולפות מאליהן כעבור כמה ימים. יש לנוח, להקפיד להחליף תחבושות (על פי הנחיות הרופא), להימנע ממקלחות ואמבטיות חמות ויש להימנע מפעילות גופנית לפחות 4 שבועות לאחר הניתוח.

מתי רואים תוצאות?

יש לזכור שתוצאות ניתוח שד טובולרי, אינן מיידיות ותהליך השיפור הדרגתי ועשוי להימשך עד שישה חודשים, עד שמתקבלת התוצאה הסופית.

השיפור במראה השד והשגה לפרופורציה משתפרת בהדרגתיות מיום ליום ודרושה סבלנות והבנה מצד המטופלת.

חשוב לדעת שבניגוד לניתוחי חזה אחרים, הריון גורם לשיפור מראה האסתטי של חזה טובולרי

האם ישנם סיבוכים במהלך הניתוח

לאחר ניתוח שד טובולרי עשויה להיות חוסר תחושה באזור המנותח, במיוחד בקוטר התחתון של השד, כמו בכל ניתוח יש צלקת שברוב המקרים מטשטשת לאורך הזמן, חשוב לשמור על היגיינה כללית ולהימנע מחשיפה לים או בריכה במשך חודש לאחר הניתוח על למנוע אפשרות להתפתחות דלקת.

כמו כן על מנת להגיע לתוצאה המירבית והחלמה מהירה ככל שניתן, יש להימנע מעישון במשך חודש לאחר הניתוח.

חמישה ימים לאחר הניתוח, יש להגיע למרפאה של ד"ר רובינפור לביקורת הראשונה ולאחר מכן על פי הוראות המרפאה.

ד"ר רובינפור הינו מומחה לכירורגיה פלסטית ולרפואה אסתטית, מהמובילים בישראל.
רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא.

מנהל מרפאה לרפואה אסתטית ברמת החייל, בה הוא מציע את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האסתטיקה.

ד"ר רובינפור, ביצע ממרום 30 שנות ניסיון ככירורג פלסטי, את כל מגוון הניתוחים הפלסטיים האפשריים הדורשים ניסיון כירורגי רב, במהלכן פיתח טכניקות עבודה ייחודיות שהפכו מודל לחיקוי.

ד"ר רובינפור מקפיד להשתתף בכנסים והשתלמויות מקצועיים בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית במרכזים מובילים בארץ ובעולם והוא מעודכן בכל הגישות הניתוחיות והטיפולים האסתטיים. ד"ר רובינפור ביצע עד היום בהצלחה אלפי ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה, הידע והניסיון הרב שצבר הובילו אותו לפתח טכניקות טיפול חדשניות ומתקדמות.

טיפולי הזרקות של חומרי מילוי להצערת עור הפנים, בשימוש החומרים המתקדמים והבטוחים ביותר, מתבצעים במרפאה של ד"ר רובינפור ברחוב הברזל ברמת החייל.

התקשרו לייעוץ