ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים

הפופולריות של הניתוחים הפלסטיים והטיפולים האסתטיים הולכת וגוברת במרוצת השנים, וכיום נשים וגברים כאחד בוחרים לעבור פרוצדורות שונות על מנת לשפר את המראה, להילחם בנזקי הזמן, ליהנות ממראה מטופח, צעיר וזוהר יותר וכדי לשפר את הדימוי העצמי. עולם הרפואה האסתטית משתנה, מתפתח ומתקדם כל הזמן, וכיום יש מגוון רחב של ניתוחים וטיפולים אך מטופלים רבים מתקשים להבין מה ההבדלים בין ניתוחים פלסטיים לבין טיפולי האסתטיקה.
בכתבה זו נסביר מהם ניתוחים פלסטיים ומהם טיפולים אסתטיים, נבין מה ההבדלים בין שני התחומים, נגלה מי רשאי לבצע ניתוח פלסטי ומי יכול לבצע טיפולים אסתטיים ונכיר את הניתוחים והטיפולים הנפוצים ביותר בקרב נשים וגברים.

רקע כללי

בעולם הרפואה האסתטית יש שני מונחים חשובים הנבדלים זה מזה – ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים. באופן כללי, ניתוח פלסטי מאפשר לגבר או לאישה לשחזר ולתקן פגמים בגוף או בפנים כתוצאה מפגם מולד, טראומה, מחלות, תאונות ועוד. יש מקרים בהם מבצעים ניתוח פלסטי כדי לתקן א-סימטריה, לשחזר או לשפר מראה של איבר או אזור מסוים בגוף ובפנים.

טיפולים אסתטיים מאפשרים לגברים ולנשים לשפר את המראה החיצוני שלהם, לתקן א-סימטריה קלה, ליהנות ממראה של עור צעיר ורענן ולחזק את הנראות והדימוי העצמי. הטיפולים בדרך כלל מהירים ואינם פולשניים, אין צורך לעבור ניתוח על כל הסיכונים הכרוכים בו, וההתאוששות מהירה ולרוב ניתן לחזור לשגרת החיים כבר באותו יום.

מי יכול לבצע ניתוחים פלסטיים לעומת טיפולים אסתטיים?

כדי לבצע טיפולים אסתטיים לרוב יש לעבור הכשרה מקצועית קצרה וממוקדת, והחוק בישראל מאפשר לקוסמטיקאיות רפואיות, לרופאי שיניים, לחלק מהאחיות ולרופאים פלסטיים לבצע טיפולים אלה. את הטיפול האסתטי אפשר לעבור בקליניקה פרטית או דרך קופת חולים, אלו טיפולים קצרים ללא פרוצדורה כירורגית המחייבת מרדים, חדר התאוששות ועוד.

את הניתוחים הפלסטיים יכולים לבצע רק רופאים שהשלימו התמחות ברפואה הפלסטית, וכל כירורג פלסטי עובר תוכנית לימודים ממושכת ומעמיקה לצורך ההכשרה המקצועית לתחום הפלסטיקה. ראוי לציין כי כירורג פלסטי יכול לבצע את שני סוגי הטיפולים, כלומר הוא מוסמך לבצע ניתוחים פלסטיים והידע והתעודה שלו מאפשרים לו לעסוק גם בתחום טיפולי האסתטיקה. לרופא הפלסטי יש ידע מקיף ומעמיק יותר, הוא מכיר את המבנה האנטומי של הגוף, עובר הכשרות מקצועיות באופן שוטף, מכיר את הטיפולים ההליכים הכירורגיים האיכותיים והמתקדמים ביותר, לכן הסיכון נמוך יותר עבור המטופל, וגם התוצאות יכולות להיות טובות בהרבה.

מה המטרות של טיפולים אסתטיים?

הטיפולים האסתטיים הפכו לנפוצים מאוד, וגברים ונשים כאחד בוחרים מרצונם החופשי לעבור טיפול אסתטי כזה או אחר כדי לשפר את הנראות החיצונית, לחזק את הדימוי העצמי, לתקן פגמים קלים וליהנות ממראה צעיר ואסתטי יותר.

דוגמאות לטיפולים האסתטיים הנפוצים והמבוקשים ביותר:

  • איפור קבוע – טכניקות שונות המבטיחות איפור קבוע ומראה חיצוני אסתטי ומרשים, ללא צורך להתאפר בכל בוקר ולפני כל יציאה מהבית.
  • מילוי והחלקת קמטים וקמטוטים בעור הפנים – טיפולים אסתטיים להחלקת קמטים וקמטוטים בפנים הם נפוצים מאוד, הטיפול מבוסס על הזרקת חומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית, שומן עצמי ובוטוקס.
  • מתיחת פנים ללא ניתוח – טיפול אסתטי יעיל ללא ניתוח, ובעזרת חוטים נספגים, בוטוקס ומזותרפיה.
  • הבהרת עור – טיפול אסתטי שכיח להבהרת עור הפנים ולתיקון וטשטוש כתמים שונים ופגמי פיגמנטציה.
  • עיבוי שפתיים – טיפול נפוץ בקרב נשים למילוי ולעיבוי השפתיים בעזרת חומר מילוי איכותי.
  • המסת שומן – טיפולים שונים להמסת שומן מאזורים שונים בגוף בעזרת טכנולוגיות כמו לייזר וגלי קול.

מה המטרות של ניתוחים אסתטיים?

המטרות המרכזיות של ניתוחים אסתטיים הם תיקון פגמים שונים וחיצוניים המשפיעים לרעה על איכות חייו של המטופל, מראהו ותפקודו היומיומי, יש מגוון ניתוחים שמטרתם לשחזר ולתקן פגמים בגוף ובפנים שנגרמו בגלל טראומה, מחלות, כוויות, גנטיקה, פגם מולד ועוד.

דוגמאות לניתוחים האסתטיים הנפוצים והמבוקשים ביותר:

  • ניתוחי חזה – כירורג פלסטי מומחה מבצע מגוון ניתוחי חזה, למשל ניתוח הקטנת חזה, הגדלת חזה (שתלים או שומן עצמי), הרמת חזה, תיקון א-סימטריה, גניקומסטיה (חזה נשי אצל גברים), שחזור שד לאחר כריתה ועוד.
  • שאיבת שומן – אחת מהפרוצדורות הפופולריות ביותר לנשים ולגברים.
  • מתיחת פנים או צוואר – ניתוח קלאסי ומבוקש במגוון טכניקות ושיטות לצורך מתיחת עור הפנים או עור הצוואה.
  • ניתוח אף – טכניקות שונות לניתוח באף משיקולים בריאותיים ו/או משיקולי מראה ואסתטיקה.

הביקוש לניתוחים פלסטיים ולטיפולים אסתטיים עולה גם אצל הגברים

במשך שנים רבות הניתוחים הפלסטיים והטיפולים האסתטיים בוצעו רק בקרב נשים, אך בעשור האחרון החלה מגמת שינוי וכיום ניתן לראות לא מעט גברים העוברים טיפולים וניתוחים כדי לשפר את המראה וליהנות מדימוי עצמי גבוה יותר.

ישנם הבדלים גם בסוג הטיפולים והניתוחים שנשים בוחרות לעבור לעומת סוג הטיפולים והניתוחים הנחשבים לפופולריים בקרב הגברים. כך לדוגמה, ניתוחי חזה אופייניים בעיקר לנשים, יחד עם זאת יש גברים הסובלים מגניקומסטיה והם יכולים לתקן את המראה של החזה הנשי בעזרת רופא פלסטי מומחה.

התקשרו לייעוץ