האם ניתוח פלסטי מסייע בגמילה מעישון?

אם אתם מעשנים ועומדים לפני ניתוח פלסטי, ינחו אתכם ד"ר רובינפור וצוות המרפאה להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני מועד הניתוח.
מחקר ממושך שנערך על ידי האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית ומשחזרת מלמד כי מטופלים רבים המקבלים את ההנחיה הזו מן המנתח הפלסטי שלהם אינם חוזרים לעשן כלל לאחר הניתוח, או לכל הפחות מפחיתים משמעותית את כמות העישון שלהם בשנים שלאחר הניתוח הפלסטי !
תוצאות המחקר מלמדות על קשר ישיר בין הניתוח הפלסטי או האסתטי לבין הפסקת העישון הממושכת.
מסתבר שהנחיותיהם של הכירורגים הפלסטיים למטופלים העומדים בפני ניתוח משפיעות עליהם גם לאורך שנים לאחר הניתוח.
ההנחיה להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח הפלסטי נובעת משיקול רפואי של ריפוי מהיר יותר מן הניתוח והפחתת סיבוכים הנוטים להתרחש אצל מטופלים מעשנים.

מרבית המטופלים אחריהם בוצע המחקר היו נשים, וגילן הממוצע היה 40.
הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר שבוצעו במסגרת המחקר היו מתיחות בטן, הרמות חזה ומתיחות פנים.
במסגרת המחקר, התברר כי מעל ל-40% מהמנותחות לא חזרו לעשן בכלל לאחר הניתוח הפלסטי וחלק גדול מן המטופלות האחרות הפחיתו משמעותית את כמות הסיגריות שעישנו.
מרבית המנותחות הודו כי ההסבר שקיבלו מן המנתח הפלסטי שלהן, לגבי הסיכונים הכרוכים בעישון, השפיע מאוד על החלטתן לגבי עישון גם לאחר הניתוח.
מחקרים קודמים שנערכו בנושא הזה מלמדים כי אנשים המעוניינים לעבור ניתוח פלסטי ולבצע שיפור ניכר במראם החיצוני הם מלאי מוטיבציה גם בהקשר של שיפור בריאותם ומכאן גם הנכונות הגבוהה שלהם להפסיק לעשן.
הסבר פסיכולוגי נוסף לתופעת הפסקת העישון לאחר ניתוח פלסטי יכול להיות קשור לכך שכאשר המסר לגבי הסכנות שבעישון מגיע מגורם הנתפס על ידי המעשן כמקצועי ואחראי, כמו הכירורג הפלסטי המטפל בו אישית, וכולל גם דוגמאות לסיבוכים ולנזקים ספציפיים העלולים לנבוע מן העישון, המוטיבציה להפסקת העישון גדלה באופן ניכר.

בזמנו טופלה אצלנו בקליניקה אישה אשר היתה מעשנת כבדה והתקשתה מאוד להפסיק לעשן לקראת הניתוח.
בסופו של דבר, לאחר שהצליחה לא לעשן במשך שבועיים, אכן עברה ניתוח פנים מוצלח מאוד.
שנה וחצי לאחר הניתוח של אותה המטופלת התקבלה באופן מפתיע בקליניקה מתנה מכובדת מאוד מבעלה של אותה המטופלת.
בשיחת טלפון, הסביר הבעל לד"ר רובינפור כי האישה, שהיתה כזכור מעשנת כבדה, נגמלה לחלוטין מעישון בעקבות ניתוח הפנים שעברה, ולכן החליטו בני המשפחה להעניק לקליניקה מתנה בעלות השווה לעלות הסיגריות אותן היתה קונה ומעשנת במשך שנה וחצי.
כמובן שהמתנה ריגשה מאוד את הצוות כולו, והביאה אותנו לבצע בירור גורף יותר, אשר לימד אותנו לשמחתנו כי הרבה מאוד מטופלים לאחר ניתוחים פלסטיים מכל הסוגים, לא חוזרים לעשן כמו לפני הניתוח וחלקם אף נגמלים לחלוטין מעישון !

 

Call Now Button